Jose Mourinho beson se Feyenoord ka një avantazh të rëndësishëm ndaj Romës përpara finales së Ligës së Konferencës dhe vazhdon të pendohet për gabimet e gjyqtarëve në ndeshjet e Serie A.

Giallorossët po përgatiten për ndeshjen e fundit të sezonit në ligë kundër Torinos të premten dhe finalen e Ligës së Konferencës në Tiranë javën e ardhshme. Mourinho ka fituar tashmë Ligën e Evropës dhe Ligën e Kampionëve në karrierën e tij, kështu që çfarë kuptimi ka kjo finale evropiane?

“Është gjithmonë njësoj. Historia dhe rëndësia e kompeticionit janë të ndryshme, por kjo është finalja më e rëndësishme sepse ne duhet ta luajmë ende”, deklaroi Mourinho.

Jose Mourinho shpërthen në lot pasi e dërgoi Romën në finalen e Ligës së Konferencës - ai mund të futet në histori Jose Mourinho shpërthen në lot pasi e dërgoi Romën në finalen e Ligës së Konferencës - ai mund të futet në histori

“Do të jetë ndeshja jonë e 15-të në Evropë këtë sezon. Ne filluam në gusht dhe kemi udhëtuar shumë. Ne kemi paguar një çmim të lartë në Serinë A, duke lëshuar pikë ndaj skuadrave që kishin një javë kohë për t’u përgatitur për ndeshjen”.

“Kur shikoj tabelën, mendoj për ato ndeshje dhe gabimet e gjyqtarëve. Liga e Konferencës ka qenë një garë e vështirë, tani duhet të bëjmë histori duke fituar kupën”.

Roma aktualisht ndodhet në vendin e gjashtë në tabelë, vetëm një pikë përpara Atalantës, e cila do të ishte skuadra e parë jashtë vendeve evropiane. Giallorossët mund të marrin një vend në Ligën e Evropës nëse fitojnë Ligën e Konferencës.

Policia shqiptare publikon planin për mbarëvajtjen e finales së Ligës së Konferencës mes Romës dhe Feyenoordit Policia shqiptare publikon planin për mbarëvajtjen e finales së Ligës së Konferencës mes Romës dhe Feyenoordit

“Në fillim të sezonit, ne menduam se Trabzonspor ishte ndër kandidatët për të fituar kompeticionin, por në të njëjtën kohë, ne duhej të prisnim ekipet e zbritura nga Liga e Evropës për të parë rritjen e nivelit. Ne kemi luajtur gjithmonë me ambicie, duke shkuar deri në fund”.

Sezoni holandez tashmë ka përfunduar dhe kundërshtari i Romës, Feyenoord, po përgatitet në Portugali për finalen. A kanë përparësi ndaj Giallorossëve?

“Sigurisht, një e madhe gjithashtu. Duhet të luajmë një ndeshje të rëndësishme kundër Torinos dhe është e vështirë të pushojmë lojtarët”, potencoi Mourinho.

Para finales së Ligës së Konferencës me Romën, Feyenoordi kritikon hapur UEFA-n për "Air Albania" Para finales së Ligës së Konferencës me Romën, Feyenoordi kritikon hapur UEFA-n për "Air Albania"

“Ata kanë përfunduar sezonin dhe mund të punojnë në heshtje. Unë gjithmonë them që skuadra duhet t’i harrojë këto detaje në finale. Këto janë lojëra për të fituar. E thashë këtë sot, por do t’ju them se ata nuk kanë asnjë avantazh të mërkurën (javën tjetër)”.

Mourinho nënshkroi një marrëveshje trevjeçare me klubin italian në verë dhe zbuloi javën e kaluar se ai nuk planifikon të largohet nga klubi në fund të sezonit, kështu që ai do të vazhdojë në Stadio Olimpico edhe në sezonin 2022-23. /Telegrafi/