LAJMI I FUNDIT:

Modelja Linda Evangelista thotë se i beson gratë që akuzojnë ish-partnerin se i ka përdhunuar kur drejtonte agjencinë e modelingut ‘Elite’

Modelja Linda Evangelista thotë se i beson gratë që akuzojnë ish-partnerin se i ka përdhunuar kur drejtonte agjencinë e modelingut ‘Elite’

Supermodelja Linda Evangelista ka vlerësuar ‘guximin dhe forcën’ e treguar nga disa gra që akuzojnë ish-burrin e saj, shefin e agjencisë Gerald Marie de Castellac, për ngacmim seksual dhe përdhunim.

Reklama

Duke folur ekskluzivisht për revistën ‘Guardian’s Weekend’, Evangelista tha se ajo besonte në rrëfimet e grave për përvojat e tyre me Marie, i cili për më shumë se tre dekada ishte ndër figurat më të fuqishme në industrinë e modës.

“Gjatë marrëdhënies time me Gerald Marie, nuk dija asgjë nga këto akuza seksuale kundër tij, kështu që nuk isha në gjendje t’i ndihmoja këto gra”, tha ajo, e cila ishte e martuar me Marie midis 1987 dhe 1993.

Linda Evangelista (Foto: Associated/Rex/Shutterstock)

“Duke i dëgjuar tani dhe bazuar në përvojat e mia, besoj se ata po thonë të vërtetën. Më thyen zemrën sepse këto janë plagë që mund të mos shërohen kurrë dhe unë e admiroj guximin dhe forcën e tyre për të folur sot”.

Linda është një nga modelet më të famshme dhe me ndikim të të gjitha kohërave. Ndërhyrja e saj u nxit nga katër modele të tjera që akuzuan ish-burrin e saj për përdhunim ose sjellje të keqe seksuale në revistën ‘Weekend’. Ato janë vetëm disa gra që akuzojnë publikisht Gerald për abuzim seksual.

Muajin e kaluar, prokurorët në Francë hapën një hetim ndaj Marie mbi akuzat përfshirë përdhunimin nga katër gra. Aty përfshihet Carre Otis, një modele e famshme në vitet e ’90, e cila ishte vetëm 17 vjeçare kur tha se ai e përdhunoi.

Gerald Marie (Foto: Foc Kan/WireImage)

Evangelista kishte filluar takimet me Marie në atë kohë dhe nuk ishte atje kur ndodhi abuzimi i pretenduar.

Të tjerët që kanë bërë ankesa penale në Francë përfshijnë Jill Dodd, që pretendon se Marie e përdhunoi atë në 1980, Ebba Karlsson, e cila thotë se Marie e përdhunoi atë në vitin 1990 dhe ish-gazetarja Lisa në 1998.

Ish-modelet Wendy Walsh, Ann Maguire dhe EJ Moran janë ndër akuzueset e reja që flasin për herë të parë rreth kësaj çështje. /Telegrafi/

Linda Evangelista (Foto: ET Canada)

Në trend Magazina

Më shumë

"Boll se le nam" - Bledi Mane dhe Nita Latifi përballen në studio pas debateve virtuale

Magazina
Adriana Matoshi publikon fotografi me bikini nga pushimet në Egjipt

Adriana Matoshi publikon fotografi me bikini nga pushimet në Egjipt

Magazina
Era Rusi rikthehet pas disa viteve me këngën e re

Era Rusi rikthehet pas disa viteve me këngën e re "Kur të merr malli"

Magazina
Efi Dhedhes flet për sherrin me Zhaklin Lekatarin në prapaskenë gjatë një spektakli të Big Brother VIP Albania

Efi Dhedhes flet për sherrin me Zhaklin Lekatarin në prapaskenë gjatë një spektakli të Big Brother VIP Albania

Magazina
Momenti i sikletshëm kur fansi nuk ia lëshon dorën Dafina Zeqirit në skenë

Momenti i sikletshëm kur fansi nuk ia lëshon dorën Dafina Zeqirit në skenë

Magazina
Tifozja e Kroacisë, Ivana Knoll rikthehet në rrjete sociale me një vallëzim provokues

Tifozja e Kroacisë, Ivana Knoll rikthehet në rrjete sociale me një vallëzim provokues

Magazina
Kalo në kategori