Denver Nuggets-Sacramento Kings ka qenë një nga sfidat më spektakolare të javës së parë në NBA, me miqtë që ia dolën të triumfojnë me vetëm dy pikë diferencë, vetëm pas luajtjes së kohës shtesë, pasi koha e rregullt përfundoi në barazim 112-112.

Reklama

Në “Ball Arena” të Denverit, sfida nisi shumë mirë për Nuggets, të cilët të udhëhequr edhe nga forma mjaft e mirë e serbit Jokiç, arritën të fitojnë fraksionin e parë dhe të dytë, por gabuan totalisht në të tretin, që foli për miqtë e Sacramento Kings.

Vendasit u kthyen mirë në lojë në pjesën e fundit dhe arritën të rikthejnë baraspeshën, duke çuar ndeshjen në kohën shtesë, aty ku u duk se Denver do të merrte fitoren, pasi në një moment rezultati shkoi 122-118, por në mënyrë surprizë Sacramento shënoi gjashtë pikë në momentet e fundit dhe përmbysi gjithçka.

Reklama
Reklama

(Foto: Instagram/miamiheat)

Pas humbjes dje të kampionëve në fuqi Los Angeles Lakers, dështoi në ndeshjen e parë edhe skuadra finaliste, Miami Heat, që u mposht me rezultatin 113-107 në transfertën ndaj Orlando Magic – transmeton SuperSport.

Në “Amway Center” të Orlandos, pjesa e parë dhe e tretë shkuan në favor të Miamit, por dy të tjerët në favor të vendasve, të cilët fraksionin e fundit e fituan me 10 pikë diferencë dhe ia dolën ta nisin mbarë sezonin.

Një tjetër sfidë mjaft interesante ishte edhe ajo e zhvilluar në “TD Garden” të Bostonit, me Celtics që fituan me vetëm një pikë diferencë ndaj Milwaukee Bucks, me shifrat finale 122-121. Greku Antetokounmpo ishte sërish protagonist për Bucks, me 35 pikë të shënuar, 13 topa të rikuperuar dhe dy asiste, ndërsa për vendasit spikatën Brown dhe Tatum.

Reklama
Reklama

Kanadezët e Toronto Raptors e nisën me humbje sezonin, pasi u mposhtën 99-113 nga New Orleans Pelicans, në një sfidë ku kamerunasi Siakam nuk arriti të ngjitet në nivelin e pritshmërive dhe e mbylli me vetëm 20 pikë të shënuar.

Ndërkohë kamerunasi tjetër Joel Embiid u shfaq protagonist me 29 pikë, 14 topa të rikuperuar dhe 2 asiste, duke ndihmuar që Philadelphia 76ers ta nisë sezonin me fitore 113-107 ndaj Washington Wizards.

Në ndeshjet e tjera, San Antonio Spurs triumfoi me shifrat 119-131 në transfertën ndaj Memphis Grizzlies, e udhëhequr nga dyshja DeRozan-Murray, ndërsa Cleveland Cavaliers mposhti 121-114 Charlotte Hornets.