Deri të martën, legjenda gjermane Lothar Matthaus ishte lojtari që kishte luajtur më shumë ndeshje në Kupën e Botës në histori. Tani, ai do ta ndajë atë nder me Lionel Messin, i cili mund të mposht nëse Argjentina shkon në finale.

Rekordi i Matthaus prej 25 ndeshjesh të luajtura në skenën më të madhe ka qëndruar i padiskutueshëm që nga viti 1998, por Lionel Messi mund të jetë në prag të një historie më të madhe.

Udhëtimi i Messit në Kupën e Botës filloi, kuriozisht, në Gjermaninë e vitit 2006, ku Albiceleste ra nga mikpritësit. Tani në Botërorin e tij të pestë, ai shpreson për një finale të dytë dhe një shans për të shkuar deri në fund.

Reklama

Me katër gola, dy asistime dhe tre çmime MVP deri më tani, ky është Botërori më i mirë i Messit deri më tani.

Reklama

Duke e vënë Messin në njërën anë, lojtarët e tjerë më të mirë në Kupën e Botës janë Matthaus (25 ndeshje), Miroslav Klose (24) dhe Paolo Maldini (23). Klose dhe Maldinit iu deshën vetëm katër turne për të mbledhur këto shifra.

Matthaus bëri paraqitjet e tij nga viti 1982 deri në vitin 1998, duke e ngritur trofeun në vitin 1990. Por çuditërisht, ai nuk është lojtari me më shumë minuta në histori të Kupës së Botës, me këtë nder që i përket Maldinit. /Telegrafi/