LAJMI I FUNDIT:

Messi barazon rekordin historik të Matthaus në Kupën e Botës, finalja e bën të parin argjentinasin

Messi barazon rekordin historik të Matthaus në Kupën e Botës, finalja e bën të parin argjentinasin

Deri të martën, legjenda gjermane Lothar Matthaus ishte lojtari që kishte luajtur më shumë ndeshje në Kupën e Botës në histori. Tani, ai do ta ndajë atë nder me Lionel Messin, i cili mund të mposht nëse Argjentina shkon në finale.

Rekordi i Matthaus prej 25 ndeshjesh të luajtura në skenën më të madhe ka qëndruar i padiskutueshëm që nga viti 1998, por Lionel Messi mund të jetë në prag të një historie më të madhe.

Udhëtimi i Messit në Kupën e Botës filloi, kuriozisht, në Gjermaninë e vitit 2006, ku Albiceleste ra nga mikpritësit. Tani në Botërorin e tij të pestë, ai shpreson për një finale të dytë dhe një shans për të shkuar deri në fund.


Me katër gola, dy asistime dhe tre çmime MVP deri më tani, ky është Botërori më i mirë i Messit deri më tani.

Duke e vënë Messin në njërën anë, lojtarët e tjerë më të mirë në Kupën e Botës janë Matthaus (25 ndeshje), Miroslav Klose (24) dhe Paolo Maldini (23). Klose dhe Maldinit iu deshën vetëm katër turne për të mbledhur këto shifra.

Matthaus bëri paraqitjet e tij nga viti 1982 deri në vitin 1998, duke e ngritur trofeun në vitin 1990. Por çuditërisht, ai nuk është lojtari me më shumë minuta në histori të Kupës së Botës, me këtë nder që i përket Maldinit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Përfaqësueset
Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

La Liga
Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Serie A
Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori