Kur Princi William dhe Princi Harry lanë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre për të zbuluar një statujë të nënës së tyre, Princeshës Diana, shumë besuan se ishte shenja e parë e një pajtimi pas një përçarjeje të vazhdueshme.

Sidoqoftë, një ekspert mbretëror pretendoi se vëllezërit kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë.

“Unë mendoj se ka shumë pak gjasa që ne të shohim ndonjë zgjidhje midis vëllezërve”, tha bashkëthemeluesi dhe kryeredaktori i TV True Royalty, Nick Bullen për Fox News. “Natyrisht, ata kanë folur dhe kanë kaluar kohë me familjen e nënës së tyre. Kjo ishte gjithçka mirë dhe një hap përpara në drejtimin e duhur. Por nuk ka asnjë arsye të vërtetë për ta të jemi përsëri publikisht deri në Jubile vitin e ardhshëm”.

Princi William dhe Harry (Foto: Getty Images)

Më 1 korrik, që do të kishte qenë ditëlindja e 60 -të e Dianës, tre vëllezërit dhe motrat e mbretit të ndjerë u bashkuan me vëllezërit për ceremoninë private në Pallatin Kensington të Londrës, një vend ku princesha dikur gjeti ngushëllim. Ishte hera e dytë që vëllezërit shfaqeshin së bashku në publik që kur Harry, 36 vjeç, u tërhoq nga detyrat mbretërore një vit më parë.

Statuja, e cila tregon një Diana më të madhe se jeta e rrethuar nga tre fëmijë, u porosit nga vëllezërit në vitin 2017. Stili i veshjes së saj kishte për qëllim të ngjallte periudhën e fundit të jetës së saj kur ajo fitoi besim në punën humanitare.

Princi William dhe Harry (Foto: Getty Images)

Lidhjet mes vëllezërve janë tensionuar muajt e fundit, me William, 39 vjeç, që mbron familjen mbretërore nga akuzat për racizëm të bëra nga Harry dhe gruaja e tij, Meghan Markle.

Harry u tërhoq nga detyrat mbretërore vitin e kaluar dhe u zhvendos së bashku me familjen e tij në SHBA në kërkim të një ekzistence më paqësore që ai mund ta kontrollonte më mirë.

William ka vazhduar me jetën mbretërore dhe kërkesat e pafundme që shoqërojnë rolin e tij si i dyti në radhën e fronit. /Telegrafi/

Princi William dhe Harry (Foto: Getty Images)