LAJMI I FUNDIT:

Mbretëria Zidane në Real Madrid Castilla – djemtë e legjendës franceze arrijnë shifrën magjike

Mbretëria Zidane në Real Madrid Castilla – djemtë e legjendës franceze arrijnë shifrën magjike

Akademia e të rinjve të Real Madridit është një burim i talenteve të rinj dhe ka qenë konstante gjatë dekadës së fundit.  Një mbiemër që ka bërë jehonë në ADN-në e Los Blancos është ai Zidane, ku së fundmi kjo familje ka arritur një shifër historike në Castilla.

Theo Zidane arriti ndeshjen e 200-të me mbiemrin Zidane në ekipin e parë rezervë të Los Blanocos.

Paraqitja e fundit e Theo i treti i djemve të Zizou në fitoren kundër San Fernandos vendosi numrin 200 të paraqitjeve, por duket se kjo sagë nuk ka fund, pasi edhe Elyaz (djali i katërt i Zinedine Zidane) tashmë luan në akademinë e klubit.

Në nëntë nga 10 sezonet e fundit ka pasur një Zidane në skuadrën e Castillas, pa dyshim, një fakt shumë interesant.


Enzo Zidane, 78 ndeshje

Djali i parë i Zidane debutoi me Castilla më 16 nëntor 2014 , në moshën 19-vjeçare. Edhe pse ai mezi luajti tetë ndeshje në sezonin e parë, numri më shumë se u rrit në dy edicionet e ardhshme.

Në 15/16 ai mori pjesë në 38 ndeshje dhe në 16/17 në 32 ndeshje të tjera, këtë edhe me vëllain e tij Luca gjithashtu në skuadër.


Luca Zidane, 51 ndeshje

I dyti nga djemtë e Zidane, Luca, kaloi tre sezone në ekipin rezervë, duke bërë debutimin e tij më 20 gusht 2016 , në moshën 18-vjeçare. Luca mori pjesë në tetë ndeshje në sezonin në të cilin u takua me Enzon, 16/17.

Një vit më pas, portieri luajti 13 ndeshje, duke u vendosur në gol në sezonin e tij të fundit. 30 ndeshjet në Castilla në sezonin 18/19 ishin bileta e tij për t’u bashkuar me Racing de Santander në sezonin vijues.


Theo Zidane, 71 ndeshje

I treti nga fëmijët e Zidane është një nga kapitenët e Raul në Castillan aktuale dhe vazhdon të shtojë shifra. Debutoi më 18 tetor 2020 dhe në sezonin e parë pati pak pjesëmarrje, vetëm tre ndeshje. Më vonë, roli i tij në mesfushë është rritur me besimin e Raulit gjatë gjithë këtyre viteve.

Nga 22 ndeshje në 21/22 në 32 ndeshjet e luajtura sezonin e kaluar. Tani Theo ka bërë 14 nga 15 ndeshjet këtë sezon, që do të thotë se ka luajtur praktikisht gjithçka dhe madje ka qenë pjesë e skuadrës së Carlo Ancelotti së fundmi në ndeshjet e Ligës së Kampionëve (kundër Napolit) dhe La Liga (kundër Granadas).


Zinedine Zidane, 57 ndeshje si trajner 

Kësaj rrëfimi të 200 ndeshjeve të luajtura nga fëmijët e tij, duhet t’i shtojmë qershinë mbi tortë: 57 ndeshjet që Zinedine drejtori si trajner Castillan dhe që shërbyen si trampolinë që ai të drejtonte ekipin e parë.

‘Zizou’ bëri debutimin e tij në stolin e të rinjve më 24 gusht 2014, për ta zëvendësuar pastaj Rafa Benítezin në ekipin e parë më 4 janar 2016. Ajo që erdhi më pas janë tre Liga të Kampionëve radhazi, që janë në historinë e futbollit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

Ligue 1
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Ndërkombëtare
Tensione dhe tre kartonë të kuq, goli i Okafor i jep tri pikë Milanit në ndeshjen dramatike ndaj Lazios

Tensione dhe tre kartonë të kuq, goli i Okafor i jep tri pikë Milanit në ndeshjen dramatike ndaj Lazios

Serie A
Klopp largon nga ekipi top yllin për ndeshjet në Ligën e Evropës dhe e zëvendëson atë me një portier

Klopp largon nga ekipi top yllin për ndeshjet në Ligën e Evropës dhe e zëvendëson atë me një portier

Premier League
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Kalo në kategori