Roberto Mancini mendon se Juventus janë ‘larg’ skuadra më e mirë në Serie A, Interit i duhet ‘pak kohë’ për të kapur Napolin dhe se Milani mund të jetë ekipi  surprizë.

Mancini i dha të dielën parashikimet e tij të Serie A në Gazzetta dello Sport, duke dhënë gjykime për të gjitha klubet e mëdha italiane.

“Është shumë herët për të thënë kush do ta fitojë Scudetton, por Juventusi janë skuadra më e mirë”, ka thënë fillimisht Mancini për Gazzetta dello Sport.

Ish-trajner i Juventusit, Carrera: Conte mund të fitojë Scudetton me Interin Ish-trajner i Juventusit, Carrera: Conte mund të fitojë Scudetton me Interin

“Mos të harrojmë se ata kanë fituar titullin në tetë vitet e fundit dhe gjithashtu janë forcuar: Interi gjithashtu është forcuar, por Juventusi nuk është ndalur”.

Mancini e vlerëson lartë Juventusin (Foto: FC Juventus/Twitter)

“Unë e shoh Napolin si të rrezikshëm: ata kanë lojtarë që kanë luajtur tashmë prej vitesh së bashku, ndërsa Interi tashmë ka ndryshuar 4-5 lojtarë dhe kanë humbur disa lojtarë të rëndësishëm si Icardi dhe Perisic”.

“Ata kanë nevojë për pak kohë para se të vlerësohen, por  sigurisht që po përmirësohen. Tani për tani, jam duke shkuar me Juve, Napolin dhe Interin në atë rend”.

Interi dhe Napoli vijnë pas Juventusit, sipas Mancinit (Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)

“Fonseca është një trajner i mirë: ai ka filozofinë e futbollit portugez dhe një ide të shkëlqyer se si të luajë ndeshjen”.

“Është e vërtetë që Shakhtar pothuajse gjithmonë fiton në Ukrainë, por ekipet e tij gjithmonë kanë luajtur futboll të mirë”.

Paqueta: Milani duhet ta synojë Scudetton Paqueta: Milani duhet ta synojë Scudetton

“FFP është një problem për Milanin: ju detyron të blini pak në tregun e transferimeve, edhe nëse duhet të hiqni dorë nga Liga e Evropës”.

“Megjithatë, nëse ndryshoni trajnerin, të keni më shumë kohë për të stërvitur mund të jetë një avantazh pasi mund të fitoni më mirë mendimet tuaja: Milani mund të jetë befasia e sezonit”, përfundoi trajneri italian. /Telegrafi/