Man City triumfon te Crystal Palace, pret gabimin e Unitedit për t’u shpallur kampion në Ligën Premier

Manchester City ka fituar me rezultat 2-0 në udhëtim te Crystal Palace në kuadër të javës së 34-të në Ligën Premier.

Ekipi i Pep Guardiolas e ka marrë edhe një fitore dhe tashmë është shumë afër që të fitojë titullin kampion të Ligës Premier për sezonin 2020/21.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të Cityt, të cilët krijuan më shumë dhe menaxhuan lojën në kërkim të golit.

Megjithatë, edhe përkundër rasteve portat mbeten të paprekura dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultatin 0-0.

Në pjesën e dytë, City vazhdoi trysninë duke shtuar rastet dhe arriti t’i shënojë dy gola për të siguruar fitoren.

Sergio Aguero (57’) shënoi një gol të bukur për 0-1, ndërsa Ferran Torres (59’) shënoi për epërsinë 0-2 dhe ky doli të ishte rezultati përfundimtar.

Pas kësaj fitore, City e sheh veten në pozitën e parë me 80 pikë apo 13 më shumë se Manchester Unitedi i dyti me një ndeshje më pak, ndërsa Palace zë vendin e 13-të me 38 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Qytetarët luajnë në shtëpi ndaj Chelseat, ndërsa Palace udhëton te Sheffield Unitedi.

City mund t’i gëzohet në këtë fundjavë titullit kampion, ndërsa Unitedi humb në shtëpi nga Liverpooli nesër (e diel). /Telegrafi/

“Ka pak Kosovë brenda meje, ndihem danez”, talenti që po mahnit Danimarkën nuk i konsideron Dardanët

Zviceranët e provokojnë me pyetje Shaqirin, ai i përgjigjet me fakte: Kur nuk kam qenë i gatshëm për ngjarjet e mëdha?

"Unë thjesht dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Sacchi sugjeron katër nënshkrime të verës për Milanin dhe shpreson që Pioli të qëndrojë