Man City fiton trofeun e parë sezonal, triumfon ndaj Arsenalit në finalen e Carabao Cup (Video)

Manchester City (Getty Images)

Manchester City e ka fituar trofeun e Carabao Cup pasi ka mposhtur në finale Arsenalin me rezultat të thellë 3-0 në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin Wembley.

Skuadra e Pep Guardiolas ka fituar trofeun e parë për këtë sezon qysh pa përfunduar muaji shkurt, pasi kanë triumfuar në Carabao Cup ndaj ekipit të Arsene Wengerit.

(Getty Images)

Pjesa e parë e takimit nisi më mirë për Topçinjtë, të cilët rrezikuan me anë të Pierre-Emerick Aubameyang (8′), por nuk arritën të gjejnë golin.

Aguero shënoi gol të bukur me parabolë (Getty Images)

Këtë që se bëri sulmuesi nga Gaboni e bëri argjentinasi Sergio Aguero, i cili kaloi Cityn në epërsi 1-0 në minutën e 18-të duke shënuar me parabolë pas një topi të gjatë nga portieri Claudio Bravo dhe me këtë gol skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë, City ishte dukshëm më i mirë duke dominuar ndeshjen dhe duke shënuar edhe dy gola tjerë për të siguruar trofeun e parë sezonal.

Festë e çmendur nga kapiteni Kompany (Getty Images)

Luhej minuta e 58-të e ndeshjes kur në pah del kapiteni Vincent Kompany, i cili nga shënoi nga afërsia për 2-0 pasi devijoi një goditje të Ilkay Gundogan.

Nuk vonoi shumë dhe djelmoshat e Guardiolas gjeten edhe golin e tretë me anë të David Silvas, i cili shënoi në minutën e 65-të për 3-0 pas një topi të marr nga Danilo.

David Silva vulosi fitoren (Getty Images)

Deri në fund të takimit, londinezët u munduan të bëjnë diçka më shumë, së paku ta gjejnë golin e nderit, por as këtë nuk arritën dhe në fund City triumfoi me rezultat 3-0. /Telegrafi/

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve