Liverpooli kampion i Evropës – sundon Tottenhamin në Madrid për trofeun e gjashtë në histori

Liverpool, fitues i Ligës së Kampionëve . (Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Liverpooli ka arritur të shënojë fitore në finalen e Ligës së Kampionëve, ndaj Tottenahmit me rezultat 2-0, duke u stolisur me këtë trofe për herë të gjashtë në histori.

Ndeshja nisi me gol. Kjo pasi që pa u mbushur një minutë, u akordua penallti nga gjyqtari slloven Damir Skomina.

Topin në zonë me dorë e preku, Moussa Sissoko, por që kishte kundërshtime të forta nga lojtarët e Tottenham, por që vendin nuk u ndryshua.

Trent Alexander-Arnold (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Nga pika e bardhë i saktë doli të jetë Mohamed Salah që shënoi për 1-0.

Në minutën e 17-të ishte Alexandre Arnold ai që provoi me një goditje të fortë nga jashtë zone, por shkoi ngjitur me shtyllën e Hugo Loris.

Loja ra në qetësin në mesin e pjesës së parë dhe nuk kishte raste, por luftë po në mes të fushës.

Në minutën e 38-të, Liverpooli provoi edhe një herë, kësaj radhe me Andrew Robertson, por gjuajtja e tij nga 30 metra, u prit nga bukur nga Lloris.

Pamje nga ndeshja . (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Tottenhami rastin më të mirë e kishte në kohën shtesë të pjesës së parë, ku gjuajti bukur Cristain Eriksen, por mbi portë.

Rezultati i pjesës së parë, bëri që të pjesa e dytë të zjarrtë më e zjarrtë.

Në minutën e 58-të Tootenham kishte rast të mirë me Heung min Son, por gjuajtja e tij u bllokua nga mbrojtja.

Sadio Mane e Christian Eriksen. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Minuta e 68-të sjelli rast të mirë për Liverpooli, ku pas shumë kombinove, Salah pasoi te James Milner që gjuan bukur, por ngjitur me shtyllën.

Në fillim të minutës 70-të të dy skuadrat kishin nga një rast të mirë, por mungoi goditja në fund.

Tottenham në një kundërsulm të shpejtë kanë mundur ta gjejnë golin, por pasimin e Son nuk e ktheu në gol Dele Ali, që gjuajë lehtë në duart e Alisson.

Tottenham – Liverpool . (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

Londinezët nuk i ndalën sulmet. Son provoi i pari, por mbron Alisson, ndërsa nga topi i kthyer Tottenham organizoi përsër një sulm, ku topin erdhi te këmbët e Lucas Moura, por që goditja e tij u prit nga braziliani.

Minuta e 84-të ua ndali zemrat tifozëve, kur Milner ndërhyri në Rose, po ishte jashtë zone. Gjuajtja e bukur e Eriksen u prit nga Alisson.

Divock Origi (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Kur pritej që londinezët të shënonin, në skenë doli Divock Origi që me një gjuajtje të fortë shënoi për 2-0 në minutën e 87-të.

Deri në fund nuk kishte në gola dhe Liverpooli shpallet kampion i Evropë për herë të gjashtë në histori të klubit.

/Telegrafi/

Tottenham – Liverpool  0-2

Shënues: Salah 2′, Origi 87;

Stadiumi: Wanda Metropolitano

Shikues: 52222

Formacionet zyrtare

TottenhamLloris (C), Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Winks, Sissoko, Eriksen, Dele, Son, Kane.

LiverpoolAlisson; Arnold, Van Dijk, Matip, Robertson; Fabinho, Henderson, Wijnaldum; Salah, Mane, Firmino.

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve