LAJMI I FUNDIT:

Gjithçka që ndodhi nga dita e tetë deri në ditën e njëmbëdhjetë të agresionit rus në Ukrainë

Gjithçka që ndodhi nga dita e tetë deri në ditën e njëmbëdhjetë të agresionit rus në Ukrainë

Kemi kaluar në një faqe të re, për të lexuar atë që ndodh në Ukrainë në kohe reale, kliko KËTU.

Në ditën e 12-të, ukrainasit po vazhdojnë të përballen me agresionin rus.


Dhe që nga dita e parë atje ka pasur zhvillime të shumta, që nga dëmet e mëdha materiale, po ashtu edhe humbje të jetëve të njerëzve. Por kjo nuk ka ulur moralin e tyre, përkundrazi. E përveç moralit ata kanë parë një mbështetje të jashtëzakonshme nga e gjithë bota.

E gjitha erdhi pas kërcënimeve disamujore se do të fillojë pushtimin e Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin më 24 shkurt urdhëroi operacionet ushtarake në këtë shtet evropian.

Atje, që nga dita e parë e agresionit rus në Ukrainë ka pasur zhvillime të shumta për të cilat kemi raportuar në kohë reale.

Postet:
Mbylle
array(3) { ["date"]=> string(19) "03-07-2022 07:53:22" ["time"]=> string(16) "07/03/2022 07:53" ["update"]=> bool(false) } 07/03/2022 07:53

Kemi kaluar në faqe të re

Për të lexuar atë që ndodh në Ukrainë në kohe reale pas ditës së 12-të, kliko KËTU.

array(3) { ["date"]=> string(19) "03-07-2022 00:15:50" ["time"]=> string(16) "07/03/2022 00:15" ["update"]=> bool(false) } 07/03/2022 00:15

Si ka ndryshuar bota që nga agresioni rus në Ukrainë?

Agresioni rus në Ukrainë ka marrë qindra jetë në fushëbeteja dhe në qytetet ukrainase nën bombardimet e Rusisë.

Por ndërkombëtarisht, po ndikon gjithashtu në gjithçka, nga siguria ushqimore në Kajro deri te çmimet e gazit në Kaliforni… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 23:50:10" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 23:50" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 23:50

Disa prej ngjarjeve kryesore të ditës së 11 të agresionit rus në Ukrainë

Britania e Madhe do të votojë nesër për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë;

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia ‘tani nën urdhrat e komandantit rus’;


American Express pezullon operacionet në Rusi dhe Bjellorusi – Netflix vetëm në Rusi;

Një përpjekje e dytë për evakuimin e civilëve nga Mariupol nuk ndodhi pasi rusët “filluan të rigruponin forcat e tyre dhe vazhduan granatimet e rënda”;

Një aeroport u “shkatërrua plotësisht” në Vinnytsia nga tetë sulme të dukshme raketash ruse;

OKB thotë se 1.5 milion refugjatë janë larguar tani nga vendi;

Udhëheqësi i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy i ka bërë thirrje drejtpërdrejt popullit rus që të protestojë kundër Kremlinit dhe ka kërkuar aeroplanë luftarakë prej shteteve perëndimore;

Zëvendëskryeministri britanik, Dominic Raab tha se lufta mund të zgjasë “muaj, nëse jo vite”.

array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 23:46:34" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 23:46" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 23:46

Zelensky kërkon më shumë ndihma ushtarake gjatë një bisede me senatorët amerikanë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka përfunduar një video-telefonatë një orëshe me senatorët e Shteteve të Bashkuara, në të cilën ai bëri thirrje për më shumë mbështetje kundër pushtimit rus.

Të 50 senatorët amerikanë ishin të ftuar në video-thirrjen Zoom, ku gazetarët më pas zbuluan se Zelensky u kërkoi dorëzimin e më shumë aeroplanëve dhe dronëve… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 23:38:43" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 23:38" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 23:38

“Zoti nuk do të falë – Jo sot, jo nesër, kurrë”, tha në video-adresimin e fundit Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky publikoi një video të re sot në rrjetet sociale, të dielën e fundit para Kreshmës.

“Sot është e diela e faljes. Por ne nuk do të falim qindra e qindra viktima. Mijëra e mijëra vuajtje. Dhe Zoti nuk do të falë. Jo sot. Jo nesër. Kurrë. Dhe në vend të faljes, do të ketë Ditën e Gjykimit”, ka thënë ndër të tjerash presidenti ukrainas.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 23:25:35" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 23:25" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 23:25

Negociatori ukrainas: Jemi të hapur ndaj një modeli ku nuk i bashkohemi NATO-s

Ukraina nuk do të bëjë kompromis për integritetin territorial në negociatat me Rusinë, por është e gatshme të diskutojë rreth një model të mos anëtarësimit në NATO, tha për Fox News, David Arakhamia, një nga negociatorët ukrainas.

Ukraina po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe NATO, gjë që Moska e kundërshton. Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se mundësia e anëtarësimit të Ukrainës në NATO është dëshmi se aleanca po kryen agresion kundër Rusisë… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 22:58:37" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 22:58" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 22:58

Ukrainasit raportohet se kanë rrëzuar pozicionin e artilerisë ruse pranë Mykoliav

Ushtria ukrainase thuhet se ka rrëzuar një pozicion të artilerisë ushtarake ruse pranë Mykoliav në Ukrainën jugore.

Në videon e publikuar të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Ukrainvs, përveç armëve të artilerisë, shihen një numër i automjeteve ushtarake ruse.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 22:42:06" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 22:42" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 22:42

Macron e informoi Zelenskyn se çka bisedoi me Putinin

Presidenti francez, Emmanuel Macron foli me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe e informoi rreth telefonatës që kishte pas gjatë ditë së sotme me presidentin rus, Vladimir Putin.

“Presidenti i Republikës bisedoi me presidentin Zelensky për telefonatën e sotme me presidentin Putin, ku po synohet të arrihet një marrëveshje e përbashkët në bazë të rekomandimeve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike për të garantuar sigurinë e termocentraleve bërthamore në Ukrainë”, thuhet në deklaratën e Pallatit Elysee… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 22:24:09" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 22:24" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 22:24

Netflix ka pezulluar shërbimet në Rusi

Netflix ka pezulluar shërbimin në Rusi në shenë proteste kundër agresionit në Ukrainë.

Në fillim të kësaj jave. Netflix Inc ndaloi përkohësisht të gjitha projektet dhe blerjet e ardhshme në Rusi, ndërsa vlerësoi ndikimin e pushtimit të Ukrainës nga Moska.


“Duke pasur parasysh rrethanat në terren, ne kemi vendosur të pezullojmë shërbimin tonë në Rusi”, citon Variety të ketë thënë një zëdhënës i Netflix.

array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 22:09:55" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 22:09" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 22:09

Rusët sulmojnë transmetuesit radioteleviziv të Kharkivit

Transmetuesit radioteleviziv kanë dal jashtë funksionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, pas sulmeve ushtarake ruse.

Administrata Rajonale tha se “granatimet e përsëritura” të kullës televizive në Kharkiv kishin rrëzuar transmetuesin radioteleviziv.


Të martën më 1 mars, sulmet ushtarake ruse shënjestruan kullën televizive të Kievit, duke rezultuar gjithashtu në një ndërprerje në aftësitë e transmetimit.

array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 21:58:14" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 21:58" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 21:58

Tetë civilë të vdekur pas bombardimeve në Irpin

Tetë civilë u vranë në mes të një evakuimit në Irpin – një lagje në perëndim të Kievit që pa bombardime intensive të dielën – tha kryebashkiaku Oleksandr Markushyn.

Markushyn tha se rusët hapën zjarr gjatë një evakuimi nëpër një urë.


“Një familje e tëra u vra”, – tha ai duke shtuar se “ para syve më vdiqën dy fëmijë të vegjël dhe dy të rritur”.

array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 21:40:53" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 21:40" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 21:40

Danimarka synon të pavarësohet prej gazit natyror rus

Danimarka synon të bëhet e pavarur nga gazi natyror rus në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, tha kryeministrja daneze, Mette Frederiksen.

Danimarka gjithashtu do të rrisë ndjeshëm buxhetin e saj të mbrojtjes në përgjigje të konfliktit në Ukrainë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 21:20:30" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 21:20" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 21:20

Parlamenti britanik do të votojë nesër për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Parlamenti do të votojë për masat sanksionuese që synojnë të rrisin më tej presionin ndaj regjimit të presidentit rus, Vladimir Putin.

Qeveria tha se kishte paraqitur një sërë ndryshimesh në projektligjin për krimin ekonomik “për të goditur elitat e korruptuara dhe për të rritur presionin mbi regjimin e Putinit”… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 21:00:46" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 21:00" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 21:00

Zelensky diskutoi me kryeministrin italian për anëtarësimin e Ukrainës në BE

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka biseduar në telefon me kryeministrin italian, Mario Draghin rreth situatës së fundit në vend si dhe mundësinë e anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian.

“Diskutova me kryeministrin italian, Mario Draghin rreth përballjes me agresionin rus. E informova për krimet e Rusisë kundër civilëve, për terrorizmin bërthamor. Ngrita çështjen e mbështetjes për Ukrainën dhe shqyrtimin e aplikimit tonë për anëtarësim në Bashkimin Evropian”, ka shkruar Zelensky në Twitter.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 20:39:35" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 20:39" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 20:39

Trump: Të vendosim flamujt kinezë te aeroplanët tanë dhe të bombardojmë Rusinë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka sugjeruar që amerikanët thjesht duhet të mbulojë aeroplanët luftarakë me flamuj kinezë dhe të sulmojë Rusinë, duke thënë se kjo do t’i shtyjë rusët dhe kinezët të luftojnë njëri-tjetrin.

Duke iu drejtuar donatorëve kryesorë të Komitetit Kombëtar Republikan mbrëmë në New Orleans, Trump iu referua sërish luftës mes Rusisë dhe Ukrainës… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 20:19:36" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 20:19" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 20:19

TikTok pezullon ngarkimet e videove në Rusi

TikTok po pezullon transmetimin e drejtpërdrejtë dhe ngarkimit të videove të reja në Rusi.

E gjithë kjo për shkak të ligjit rus për “lajmet e rreme”, ka njoftuar kompania… më shumë.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 20:02:51" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 20:02" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 20:02

American Express po pezullon të gjitha operacionet në Rusi dhe Bjellorusi

Visa dhe Mastercard kanë ndërmarrë hapa të ngjashëm, me një bllok që lejon vazhdimin e transaksioneve të brendshme në Rusi.

Korrespondentja bankare e theguardian, Kalyeena Makortoff, shpjegoi më herët se pezullimi i Mastercard dhe Visa synon kryesisht pagesat e huaja, kështu që konsumatorët vendas nuk do të jenë më në gjendje të përdorin kartat e tyre ruse jashtë vendit ose për pagesat ndërkombëtare në internet.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 19:40:39" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 19:40" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 19:40

Ministri Ukrainas publikon imazhe: Bomba ruse 500 kg bie në një ndërtesë banimi

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmitro Kuleba publikoi një fotografi të një bombe që duket se kishte rënë në një ndërtesë.

“Kjo bombë e tmerrshme ruse 500 kilogramëshe ra në një ndërtesë apartamentesh në Chernihiv, nuk shpërtheu. Shumë të tjera shpërthyen. Ata vranë burra, gra dhe fëmijë të pafajshëm. Na ndihmoni të mbrojmë njerëzit tanë nga barbarët rusë. Na ndihmoni të mbyllim qiellin. Na jepni aeorplanë luftarakë, bëni diçka!”, ka shkruar Kuleba.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 19:20:09" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 19:20" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 19:20

Cilat shtete deri më tani kanë strehuar më së shumti ukrainas?

Më shumë se 1.5 milion njerëz janë larguar nga Ukraina që nga pushtimi i Rusisë, thotë OKB.

Më poshtë është harta se nga po lëvizin refugjatët ukrainas.


array(3) { ["date"]=> string(19) "03-06-2022 19:00:50" ["time"]=> string(16) "06/03/2022 19:00" ["update"]=> bool(false) } 06/03/2022 19:00

IAEA: Rusia do ta kontrollojë centralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) njoftoi sot se rregullatori bërthamor i Ukrainës ka raportuar probleme komunikimi me stafin që operon në termocentralin bërthamor në Zaporizhzhia.

Autoritetet ukrainase i kanë thënë IAEA-s se stafi i rregullt vazhdon të operojë centralin, “por menaxhimi i uzinës tani është nën urdhrat e komandantit të forcave ruse që kontrollojnë vendndodhjen”.


Në trend Botë

Më shumë
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Presidenti turk akuzon kryeministrin izraelit: Po imiton Millosheviqin dhe Karaxhiqin

Presidenti turk akuzon kryeministrin izraelit: Po imiton Millosheviqin dhe Karaxhiqin

Turqia
Të shtëna midis Izraelit dhe Egjiptit, vritet një egjiptian

Të shtëna midis Izraelit dhe Egjiptit, vritet një egjiptian

Botë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Djali i Netanyahut publikon videon ku shihet një ushtar izraelit që kërcënon për kryengritje, reagon ushtria e Izraelit

Djali i Netanyahut publikon videon ku shihet një ushtar izraelit që kërcënon për kryengritje, reagon ushtria e Izraelit

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Kalo në kategori