LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri britanik tregon pse sheh një “analogji të ngushtë” midis Putinit dhe Millosheviqit

Kryeministri britanik tregon pse sheh një “analogji të ngushtë” midis Putinit dhe Millosheviqit

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson tha në një intervistë sot se ai pa një “analogji të ngushtë” midis presidentit rus Vladimir Putin dhe ish-presidentit serb Slobodan Millosheviq, i cili u akuzua për krime lufte.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Johnson është pyetur nëse Putini është një kriminel lufte dhe a duhet që Perëndimi të aspirojë ta vendosë këtë kriminel lufte përpara një gjykate ndërkombëtare, si gjyqi i Millosheviqit apo i Nurembergut.

Dhe në këtë drejtim, kryeministrit britanik ka thënë se ajo që ai sigurisht beson është se ka një analogji të ngushtë midis sjelljes së Putinit dhe viteve të fundit të Slobodan Millosheviqit.

Ukraina i drejtohet NATO-s: Ne kemi nevojë për më shumë sesa vetëm armë – reagoni sa nuk është bërë shumë vonë
Lexo po ashtu Ukraina i drejtohet NATO-s: Ne kemi nevojë për më shumë sesa vetëm armë – reagoni sa nuk është bërë shumë vonë

“Është shumë interesante që të dy liderët kishin qenë në pushtet për një kohë të gjatë, të dy gjithnjë e më autokratikë, që të dy kërkonin të forconin pozicionin e tyre të brendshëm dhe gjetën një kauzë të madhe nacionaliste”.

“Sllobodan Millosheviqi identifikoi vendlindjen e nacionalizmit serb, në të vërtetë kombin serb, në Fushë Kosovë, dhe ai e frymëzoi popullin e tij me këtë ide të keqe se ai duhej të shpëtohej dhe të çlirohej”.

Serbët në Mal të Zi dhe Serbi mbajnë tubime në mbështetje të Rusisë – nuk e lënë pa e përmend edhe Kosovën
Lexo po ashtu Serbët në Mal të Zi dhe Serbi mbajnë tubime në mbështetje të Rusisë – nuk e lënë pa e përmend edhe Kosovën

“Ekziston një lloj analogjie shumë e ngushtë midis këtij gabimi katastrofik dhe asaj që presidenti i Rusisë ka thënë për Kievin dhe origjinën e fesë, kulturës dhe qytetërimit rus dhe objektivave të tij në Ukrainë”.

Ndërsa kur bëhet fjalë për Gjykatën Penale Ndërkombëtare, kryeministri britanik ka shtuar se kjo është një çështje e tyre.

“Do të duhej të ishte mbledhja e provave. Nëse ka prova të përdorimit të municioneve të paligjshme, bombave thërrmuese, armëve me tytë, kjo do të duhet të sillet qartë në Holandë”.

Kryeministri britanik krahason agresionin e Putinit në Ukrainë me atë të Millosheviqit në Kosovë
Lexo po ashtu Kryeministri britanik krahason agresionin e Putinit në Ukrainë me atë të Millosheviqit në Kosovë

Ndryshe, kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, një krahasim ndërmjet Putinit dhe Millosheviqit kishte bërë edhe në një fjalim drejtuar vendit, ditë më parë, ku ka folur rreth sulmit rus në Ukrainë.

Johnson ka krahasuar agresionin e Putinit në Ukrainë me atë të Millosheviqit në Kosovë në vitet 1998/99. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Evropa
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Kalo në kategori