LAJMI I FUNDIT:

Putin me pretendime të çuditshme: Ne dhe ukrainasit jemi një popull, Rusia po i lufton neo-nazistët

Putin me pretendime të çuditshme: Ne dhe ukrainasit jemi një popull, Rusia po i lufton neo-nazistët

Vladimir Putin, presidenti i Rusisë, ka mbajtur një konferencë për shtyp teksa ka folur rreth pushtimit në Ukrainë.

Reklama

Putin thotë se ukrainasit dhe rusët janë “një popull”, por se ukrainasit janë “kërcënuar dhe disave u është shpëlarë truri”.

Ai gjithashtu vazhdon pretendimet e çuditshme se Rusia po lufton “neo-nazistët” dhe se civilët po përdoren si “mburoja njerëzore”, raporton skynews.

Gjithçka që ndodhi nga dita e pestë deri në ditën e shtatë të agresionit rus në Ukrainë
Lexo po ashtu Gjithçka që ndodhi nga dita e pestë deri në ditën e shtatë të agresionit rus në Ukrainë

Ndryshe nga sa ka thënë Ukraina, ai thotë se forcat ruse kanë ofruar korridore humanitare për civilët që të largohen dhe se “nacionalistët” ukrainas po i bllokojnë ata.

Ndërkohë, ai thotë se “operacioni ushtarak special” – siç e ka quajtur Rusia – po shkon sipas planifikimit.

“Të gjitha objektivat që u vendosën po zgjidhen ose po arrihen me sukses”, thotë ai.

"Unë nuk kafshoj, nga çka frikësohesh?" - Zelensky fton në takim Putinin
Lexo po ashtu "Unë nuk kafshoj, nga çka frikësohesh?" - Zelensky fton në takim Putinin

Kjo ndodh pavarësisht se inteligjenca perëndimore sugjeron se pushtimi është prapa planit të Rusisë.

Ndryshe, Putin nuk iu ka përgjigjur kërkesës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyt për një takim kokë më kokë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Borxhi 1 miliard euro i Beogradit ndaj Pekinit, avokati serb Stojkoviq: Vuçiq dhe Brnabiq po i falin minierat, Partia Komuniste e Kinës do të ketë ndikim në Evropë

Borxhi 1 miliard euro i Beogradit ndaj Pekinit, avokati serb Stojkoviq: Vuçiq dhe Brnabiq po i falin minierat, Partia Komuniste e Kinës do të ketë ndikim në Evropë

Serbia
Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Evropa
Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Evropa
Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Evropa
Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Evropa
Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Evropa
Kalo në kategori