LAJMI I FUNDIT:

Lituania dhe Polonia mund të mbyllin kufijtë e tyre me Bjellorusinë

Lituania dhe Polonia mund të mbyllin kufijtë e tyre me Bjellorusinë

Zëvendësministri i Brendshëm i Lituanisë, Arnolds Abramavicius ka thënë se vendi i tij dhe Polonia mund mbyllin kufijtë e tyre me Bjellorusinë.

Të dyja vendet kanë thënë se përballen me një kërcënim në rritje për shkak të pranisë së trupave të grupit merceran rus Wagner në Bjellorusi, një vend aleat i Rusisë, transmeton Telegrafi.

“Diskutimet janë të vërteta. Mundësia e mbylljes së kufirit ekziston”, tha Abramavicius në një konferencë shtypi.

Zyrtarët e qeverisë polake u takuan në një qytet kufitar polak të enjten për të vlerësuar situatën aktuale, tha ai.

Abramavicius tha se rreth 1,200 trupa të grupit Wagner gjenden në Bjellorusi, dhe shumica dërrmuese e tyre gjenden në një terren trajnimi në Osipovichi, afër kufirit polak.

Ai tha se megjithëse Wagner nuk përbën kërcënim ushtarak për Poloninë, ekzistonte një “mundësi provokimi”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Botë
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori