Nominimet për çmimet e 74-të Primetime Emmy u shpallën të martën në mëngjes (12 korrik) me në krye të listës “Pam & Tommy” së bashku me “Succession”, “Squid Game” dhe “Ted Lasso” gjithashtu kryesues.

Seriali i cili përqendrohej rreth historisë reale të filmit seksual të Pamela Anderson dhe Tommy Lee në muajin e mjaltit që u vodh dhe u zbulua në publik përfshiu kategoritë e serive të kufizuara.

Lily James u nominua në kategorinë e aktores kryesore në një seri të kufizuar ose film për portretizimin e saj të Andersonit bionde, ndërsa bashkë-ylli i saj Sebastian Stan për aktorin kryesor për portretizimin e bateristit të Motley Crue, Lee.

Reklama

Foto: Hulu

Vetë seria përballet me konkurrencë të fortë në kategorinë e ‘serive të kufizuara’, duke përfshirë “Dopesick”, “The Dropout”, “Inventing Anna” dhe “The White Lotus”.

Reklama

Ndërkohë “Succession”, “Squid Game” dhe “Euphoria” ishin ndër më të nominuarat në kategoritë e “serive drama” pasi do të përballen me “Better Call Saul”, “Ozark”, “Severance”, “Stranger Things” dhe “Yellowjackets”.

“Succession” ka dy hyrje në kategorinë e aktorit kryesor në një kategori seri dramash në Brian Cox dhe Jeremy Strong pasi ata janë kundër Jason Bateman (Ozark), Lee Jung-Jae (Lojë Squid), Bob Odenkirk (Better Call Saul) dhe Adam Scott (Ndërprerje)

Lista e të nominuarve u njoftua nga aktorët JB Smoove dhe Melissa Fumero si dhe kryetari dhe CEO i akademisë së televizionit, Frank Scherma.

Reklama

Foto: HBO

Smoove, 56 vjeç, është një shkrimtar dhe aktor më i njohur për punën e tij në “Curb Your Enthusiasm” të HBO. Ai është gjithashtu një fitues i Emmy-së, pasi fitoi çmimin për aktor të shquar në një seri komedi ose drame të formës së shkurtër për punën e tij në “Mapleworth Murders” vitin e kaluar.

Reklama

Nata më e madhe e televizionit do të nderojë programet televizive në kohën kryesore amerikane nga 1 qershori 2021 deri më 31 maj 2022, siç është zgjedhur nga Akademia e Arteve dhe Shkencave Televizive (ATAS).

Nikoqirët e natës dhe vendi i mbajtjes ende nuk janë shpallur.

Reklama

Çmimet Emmy 2022 do të transmetohen drejtpërdrejt të hënën e 12 shtatorit në NBC, përveçse do të transmetohen drejtpërdrejt në Peacock.

Përpara ceremonisë televizive, Emmy-të e Arteve Kreative do të zhvillohen gjatë dy netëve, të shtunën, 3 shtator dhe të dielën, 4 shtator me një version të modifikuar që do të transmetohet më vonë në FXX të shtunën, 10 shtator.

Lista e plotë e nominimeve

Seriali dramë

“Better Call Saul” (AMC)

“Euphoria” (HBO)

Reklama

“Ozark” (Netflix)

“Severance” (Apple TV+)

“Squid Game” (Netflix)

“Stranger Things” (Netflix)

“Succession” (HBO)

“Yellowjackets” (Showtime)

Seriali komedi

“Abbott Elementary” (ABC)

“Barry” (HBO)

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)

Reklama

“Hacks” (HBO)

“The Marvelous Mrs.Maisel” (Amazon Prime Video)

“Only Murders in the Building” (Hulu)

“Ted Lasso” (Apple TV+)

“What we do in the Shadows” (FX)

Seri e kufizuar

“Dopesick” (Hulu)

“Dropout” (Hulu)

“Inventing Anna” (Netflix)

“Pam dhe Tommy” (Hulu)

“The White Lotus” (HBO)

Aktori kryesor në një serial dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Brian Cox (“Succession”)

Lee Jung-jae (“Squid Game”)

Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)

Adam Scott (“Severance”)

Jeremy Strong (“Succession”)

Aktorja kryesore në një serial dramë

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Laura Linney (“Ozark”)

Melanie Lynskey (“Yellowjackets”)

Sandra Oh (“Killing Eve”)

Reese Witherspoon (“The Morning Show”)

Reklama

Zendaya (“Eufori”)

Aktori kryesor në një serial komedi

Reklama

Donald Glover (“Atlanta”)

Bill Hader (“Barry”)

Nicholas Hoult (“The Great”)

Steve Martin (“Only Murders in the Building”)

Martin Short (“Only Murders in the Building”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)

Aktorja kryesore në një serial komedi

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs.Maisel”)

Quinta Brunson (“Abbott Elementary”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Elle Fanning (“The Great”)

Issa Rae (“Insecure”)

Jean Smart (“Hacks”)

Aktori kryesor në një serial ose film të kufizuar

Colin Firth (“The Staircase”)

Andrew Garfield (“Under the Banner of Heaven”)

Oscar Isaac (“Scenes From a Marriage”)

Michael Keaton (“Dopesick”)

Himesh Patel (“Station Eleven”)

Sebastian Stan (“Pam and Tommy”)

Aktorja kryesore në një serial ose film të kufizuar

Reklama

Toni Collette (“The Staircase”)

Julia Garner (“Inventing Anna”)

Reklama

Lily James (“Pam and Tommy”)

Sarah Paulson (“Impeachment: American Crime Story”)

Margaret Qualley (“Maid”)

Amanda Seyfried (“The Dropout”)

Variety Talk Series

“The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)

“Jimmy Kimmel Live!” (ABC)

“Last Week Tonight With John Oliver” (HBO)

“Late Night With Seth Meyers” (NBC)

“The Late Show With Stephen Colbert” (CBS)

Programi i konkurrencës

“The Amazing Race” (CBS)

“Lizzo’s Watch for the Big Grrrls” (Amazon Prime Video)

“Nailed It!” (Netflix)

“RuPaul’s Drag Race” (VH1)

“Top Chef” (Bravo)

“The Voice” (NBC)

Film televiziv

Chip ‘n’Dale: Rescue Rangers (Disney+)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

Reklama

Reno 911!: The Hunt For QAnon (Paramount+)

The Survivor (HBO/HBO Max)

Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

Aktorja dytësore në një serial dramë

Patricia Arquette (Severance)

Reklama

Julia Garner (Ozark)

Jung Ho-yeon (Sqiud Game)

Christina Ricci (Yellowjackets)

Rhea Seehorn (Better Call Saul)

Smith-Cameron (Succession)

Sarah Snook (Succession)

Sydney Sweeney (Eufori)

Aktori dytësor në një serial dramë

Nicholas Braun (Succession)

Billy Crudup (The Morning Show)

Kieran Culkin (Succession)

Park Hae-soo (Squid Game)

Matthew Macfadyen (Succession)

John Turturro (Severance)

Christopher Walken (Severance)

Oh Yeong-su (Squid Game)

Aktorja dytësore në një serial komedi

Alex Borstein (The Marvelous Mrs.Maisel)

Hannah Einbinder (Hacks)

Janelle James (Abbott Elementary)

Reklama

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Sarah Niles (Ted Lasso)

Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)

Juno Temple (Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso)

Aktori dytësor në një serial komedi

Anthony Carrigan (Barry)

Brett Goldstein (Ted Lasso)

Toheeb Jimoh (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs.Maisel)

Reklama

Tyler James Williams (Abbott Elementary)

Henry Winkler (Barry)

Bowen Yang (Direct Saturday Night)

/Telegrafi/