“Golden Globe” është njëra nga evenimentet e radhës që është mbajtur gjatë këtij viti, përkundër pandemisë coronavirus.

Mbrëmjen e djeshme (e diel) mediat ndërkombëtare kanë raportuar për fituesit e kategorive, nominimet e të cilëve u bënë të ditur qysh javën e kaluar, shkruan Los Angeles Times.

Filmi “Nomandland” nga Chloe Zhao dhe “Borat Subcendent” nga Sacha Baron Cohen, fituan çmimet kryesore të ngjarjes.

Chadwick Boseman, Jodie Foster, “Minari”, Andra Day dhe Daniel Kaluuya morën gjithashtu nderime.

Në televizion, të preferuarat “The Queen’s Gambit”, “The Crown” dhe “Schitt’s Creek” fituan çmimet kryesore televizive të natës ndërsa rolet në “Small Axe” dhe “Ted Lasso” u nderuan gjithashtu.

Reklama

Lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mire dramë

 • “Nomadland”
  “The Father”
  “Mank”
  “Promising Young Woman”
  “The Trial of the Chicago 7”

Aktorja/i më e mire në dramë

Reklama
 • Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
  Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
  Frances McDormand, “Nomadland”
  Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori/ja më i mire në dramë

 • Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”
  James Corden, “The Prom”
  Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
  Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”
  Andy Samberg, “Palm Springs”

Filmi më i mire muzikë ose komedi

 • “Borat Subsequent Moviefilm”
  “Hamilton”
  “Music”
  “Palm Springs”
  “The Prom”

Regjisori/ja më i mirë

 •  Chloé Zhao, “Nomadland”
  Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
  David Fincher, “Mank”
  Regina King, “One Night in Miami”
  Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″

Aktorja/i më e mirë në një film dramë

 • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  Riz Ahmed, “Sound of Metal”
  Anthony Hopkins, “The Father”
  Gary Oldman, “Mank”
  Tahar Rahim, “The Mauritanian”

Seri të kufizuara, seri antologjie 

 •  Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
  Cate Blanchett, “Mrs. America”
  Daisy Edgar-Jones, “Normal People”
  Shira Haas, “Unorthodox”
  Nicole Kidman, “The Undoing”

Film i animuar

 • “Soul”
  “The Croods: A New Age”
  “Onward”
  “Over the Moon”
  “Wolfwalkers”

Skenar filmi

 •  Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″
  Florian Zeller and Christopher Hampton, “The Father”
  Jack Fincher, “Mank”
  Chloé Zhao, “Nomadland”
  Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Aktorja/i në një serial televiziv – dramë

 • Emma Corrin, “The Crown”
  Olivia Colman, “The Crown”
  Jodie Comer, “Killing Eve”
  Laura Linney, “Ozark”
  Sarah Paulson, “Ratched”

Këngë origjinale – film

 • “Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”)
  “Speak Now” (“One Night in Miami”)
  “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”)
  “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7″)
  “Tigress & Tweed” (“The United States vs. Billie Holiday”)