Gjatë mbrëmjes së djeshme (e diel) është mbajtur edicioni i 72-të i “Emmy Awards”.

Reklama

Për shkak të pandemisë coronavirus, shfaqja hoqi dorë nga përvoja zyrtare e teatrit në të cilën yjet mblidheshin për të festuar vitin, shkruan CNN.

“Schitt’s Creek” ka arritur të thyej rekord, duke fituar kështu nëntë çmime “Emmy” në kategorinë për komedi.

Me anë të këtij filmi, aktorja Catherine O’ Hara arriti që të fitojë çmimin e parë për rolin e saj Moira Rose.

Fati i njëjtë e përcolli edhe Zendaya, ndërsa hyri në histori për shkak të rolit të saj në filmin e zhanrit ‘dramë’ të Euphoria.

Reklama

Lista e plotë e fituesve:

Aktori i seriale dhe filmave televiziv

Mark Ruffalo – “I Know This Much Is True”

Reklama

Aktorja e serialeve dhe filmave televiziv

Regina King – “Watchmen”

Aktori dytësor

Uzo Aduba- “Mrs. Ameica”

Aktori kryesor në serinë komedi

Eugene Levy – “The Kominsky Method”

Aktorja kryesore në serinë komedi

Catherine O’Hana – “Schitt’s Creek”

Aktori dytësor në komendi

Dan Levy – “Schitt’s Creek”

Aktorja dytësore në komedi

Annie Murphy – “Schitt’s Creek”

Aktori kryesor i zhanrit dramë

Jeremy Strong – “Succession”

Aktorja kryesore e zhanrit dramë

Zendaya (“Euphoria”)

Aktori dytësor – Dramë

Billy Crudup – “The Morning Show”

Reklama

Aktorja dytësore – Dramë

Julia Garner – “Ozark”

‘Shou’ më i mirë

“RuPaul’s Drag Race”

Serialet e jashtëzakonshme me biseda

“Last Week Tonight with John Oliver”

Seria kryesore

“Watchmen”

Seria më e mirë e komedisë

“Schitt’s Creek”

Seria më e mirë dramë

Reklama

“Succession”

/Telegrafi/