Shfaqja “iHeart Radio Music Awards 2022” që u transmetua të martën në mbrëmje (22 mars) nga Los Angeles, nderon artistët dhe këngët më të dëgjuar në stacionet iHeartRadio dhe aplikacionin iHeartRadio gjatë gjithë vitit 2021.

Reklama

Ceremonia e sivjetshme shfaqi performanca nga Megan Thee Stallion, Jason Aldean, John Legend, Charlie Puth, LL Cool J, Maneskin dhe Jennifer Lopez, e cila gjithashtu ishte fituesja çmimit të sivjetmë Icon.

Ylli i “Marry Me”, 52 vjeç, u nderua me çmimin vjetor, i cili njeh “ndikimin e saj në kulturën pop, jetëgjatësinë dhe rëndësinë e vazhdueshme si një forcë turne dhe radio”.

Foto: Getty Images

Reklama

Shfaqja, tashmë në vitin e nëntë, shpalli listën e të nominuarve në janar dhe fytyrat e famshme përfshijnë Adele, Lil Nas X, Dua Lipa, BTS, Olivia Rodrigo, The Weeknd, Billie Eilish, Bruno Mars, Maroon 5 dhe Luke Combs.

Reklama

Lista e plotë të fituesve më poshtë.

Kënga e vitit:

Dua Lipa – Levitating

Artistja femër e vitit:

Olivia Rodrigo

 Artisti mashkull i vitit

Lil Nas X

Foto: Getty Images

Duo/Grupi më i mirë i vitit:

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic

Bashkëpunimi më i mirë

The Kid LAROI & Justin Bieber -Stay

Artisti më i mirë i ri i muzikës pop

Reklama

Olivia Rodrigo

Albumi Pop i vitit

Adele – 30

Kënga më e mirë e muzikës alternative 

All Time Low me fetar Blackbear – Monsters

Artisti më i mirë i muzikës alternative

Mitralozi Kelly

Artisti më i ri i muzikës alternative

Maneskin

Kënga Rock e vitit

Foo Fighters – Waiting on a War

Artisti më i mirë Rock

Foo Fighters

Reklama

Albumi i Rock i vitit:

Foo Fighters – Medicine at Midnight

Artisti më i mirë i ri i Rock-ut:

Mammoth

Kënga ‘country’ e vitit

Jason Aldean & Carrie Underwood – If I Didn’t Love You

Aristi më i mirë i muzikës ‘country’

Reklama

Luke Combs

Aritsti më i mirë i ri i muzikës ‘country’

Lainey Wilson

Foto: Getty Images

Kënga më e mirë ritmike

Acraze ft Cherish – Do It to It

Artisti i vitit për këngën ritmike

David Guetta

Kënga Hip-Hop e vitit

Pop Smoke – What You Know Bout Love

Artisti Hip-Hop i vitit

Drake

Artisti më i mirë i ri i Hip-Hop

Yung Bleu

Albumi Hip-Hop i vitit

J.Cole – The Off-Season

Kënga R&B e vitit

Bruno Mars, Anderson.Paak, Silk Sonic – Leave the Door Open

Reklama

Artisti R&B i vitit

Jazmine Sullivan

Artisti më i mirë i ri R&B

Giveon

Reklama

Kënga latine e vitit

BICHOTA” – KAROL G

Artisti latin i vitit

Farruko

Artisti më i mirë i ri latin

Grupo Firme

Teksti më i mirë: * Kategoria e votuar nga shoqëria

Taylor Swift – All Too Well (version 10 minuta) (Versioni Taylor) (Nga Vault)

Kënga më e mirë e kopertinës: * Kategoria e votuar nga shoqëria

Camila Cabello – Good 4 u (Olivia Rodrigo)

Tifozët më të mirë: * Kategoria e votuar nga shoqëria

BTS – #BTSARMY – BTS

Videoja më e mirë muzikore: * Kategoria e votuar nga shoqëria

BTS – Butter

Çmimi Social Star: * Kategoria e votuar nga shoqëria

Reklama

Bella Poarch

Turneu i vitit

Reklama

Harry Styles – Love on Tour

TikTok i vitit : * Kategoria e votuar nga shoqëria

Olivia Rodrigo – “good 4 u” – Olivia Rodrigo

Të gjitha lajmet nga iHeartRadio Të gjitha lajmet nga iHeartRadio

Albumi më i mirë i rikthimit (kategoria e re): * Kategoria e votuar nga shoqëria

Adele – 30

Kantautori i vitit në TikTok (kategoria e re): * Kategoria e votuar nga shoqëria

Jax

Kantautori i vitit:

Omer Fedi

Producenti i vitit:

FINNEAS

/Telegrafi/