Në mbrëmjen e së dielës  (19 shtator) është mbajtur edicioni i 73-të i “Emmy Awards”, në Los Angeles.

Reklama

Edicioni i 73-të kishte një numër të limituar të të ftuarve për shkak të pandemisë COVID-19.

Serialet “The Crown” dhe “The Mandalorian” kryesuan nominime e “Emmy Awards 2021”, secili me nga 24 të tillë.

Lista e plotë e fituesve:

Aktori kryesor në seriale dhe filma televiziv

Ewan McGregor, “Halston”

Aktorja kryesore në seriale dhe filma televiziv

Kate Winslet, “Mare Of Easttown”

Aktori dytësor në seriale dhe filma

Evan Peters, “Mare Of Easttown”

Aktorja dytësore në seriale dhe filma

Julianne Nicholso, “Mare Of Easttown”

Reklama

Aktori kryesor në serinë komedi

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Aktorja kryesore në serinë komedi
Jean Smart, “Hacks”

Aktori dytësor në serinë komedi

Reklama

Brett Goldstein, “Ted Lasson”

Aktorja dytësore në serinë komedi

Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Aktori kryesor në serinë dramë

Josh O’Connor, “The Crown”

Aktorja në serinë dramë

Olivia Colman, “The Crown”

Aktori dytësor në serinë dramë

Tobias Menzies, “The Crown”

Aktorja dytësore në serinë dramë

Gilliam Anderson, “The Crown”

“Shou” më i mirë

“RuPaul’s Drag Race”

Serialet e jashtëzakonshme me biseda

“Last Week Tonight With John Oliver”

Seri të jashtëzakonshme të kufizuara

“The Queen’s Gambit”

Seria më e mirë komedi

Reklama

“Ted Lasso”

Seria më e mirë dramë

“The Crown”

/Telegrafi/