Lionel Messi është duke tentuar që edhe në këtë edicion të regjistrojë mbi 20 asistime, derisa ka 19 sosh.

Ylli argjentinas arriti të regjistronte asistimin e 18-të dhe 19-të në fitoren 4-1 ndaj Villarealit në fundjavën që shkoi.

T’i bësh 20 asistime brenda një edicioni, natyrisht se është arritje e madhe për çdo lojtarë, sidomos për një lojtar si 33-vjeçari që realizon edhe gola (22 deri më tani në këtë kampanjë).

Më poshtë keni 11 lojtarët e vetëm që kanë arritur të realizojnë mbi 20 asistime brenda një edicioni:

1) Joao Pinto, 2001/02 (Sporting Lisbon)

Ndeshje: 33

Asistime: 20

2) Thierry Henry, 2002/03 (Arsenal)

Ndeshje: 37

Asistime: 20

Henry in action

3) Predrag Djordjevic, 2002/03 (Olympiakos)

Ndeshje: 29

Asistime: 21

4) Alex, 2005/06 (Fenerbahce)

Ndeshje: 31

Asistime: 23

5) Hasan Sas, 2005/06 (Galatasaray)

Ndeshje: 26

Asistime: 20

Sas in action

6) Steffen Hofmann, 2007/08 (Rapid Vienna)

Ndeshje: 36

Asistime: 25

7) Xavi, 2008/09 (Barcelona)

Ndeshje: 35

Asistime: 22

8) Luciano Narsingh, 2011/12 (FC Heerenveen)

Ndeshje: 34

Asistime: 22

Narsingh with Swansea

9) Kevin De Bruyne, 2014/15 (Wolfsburg)

Ndeshje: 34

Asistime: 21

10) Oscar, 2017/18 (Shanghai SIPG)

Ndeshje: 29

Asistime: 22

11) Thomas Muller, 2019/20 (Bayern Munich)

Ndeshje: 33

Asistime: 21. /Telegrafi/

Muller in action for Bayern