Pavarësisht dorëheqjes dhe një deklarate që parashtron çështjen për mbrojtjen, ka ende raportime se një urdhër arresti është duke u përgatitur për ish-presidentin e Juventusit, Andrea Agnelli dhe ish-drejtorin sportiv, Fabio Paratici, i cili tani kryen detyrën e njëjtë te Tottenham Hotspur.

Reklama

I gjithë Bordi i Drejtorëve të Juventusit dha dorëheqje të papritur mbrëmjen e së hënës, me një grup të ri drejtorësh që do të emërohet në muajin janar.

Kishte disa sugjerime se dorëheqjet ishin një ofertë për të hequr një pjesë të nxehtësisë ligjore nga klubi dhe nga ata, por duket se nuk kanë funksionuar.

Sipas La Gazzetta dello Sport, agjencisë së lajmeve ANSA dhe disa mediave tjera, autoritetet në Torino kanë përgatitur një urdhër arresti për Agnellin dhe 14 të tjerë që kishin marrë tashmë një paralajmërim se ishin nën hetim muajin e kaluar.

Reklama
Reklama

Kjo listë përfshin ish-drejtorin sportiv të Juventusit, Paratici, i cili u largua nga klubi vitin e kaluar për të marrë drejtimin e Tottenham Hotspur në Ligën Premier.

Një deklaratë në faqen zyrtare të Juventusit është e mundimshme për të vënë në dukje se mashtrimi financiar nuk ishte një nga akuzat.

Megjithatë, ka akuza të ndryshme të lidhura me këtë, duke përfshirë deklarata të rreme, pengim të autoriteteve financiare dhe dokumente të rreme.

Në total, ishin 16 ‘persona’ nën hetim, përfshirë Juventusin si klub. /Telegrafi/