Leicester City fiton FA Kupën para 21 mijë shikuesve në “Wembley”, vendos super goli i Tielemans

Leicester City ka shënuar fitore ndaj Chelseat në finalen e FA Kupës me rezultat 1-0.

Ndeshja nisi më mirë për dhelprat që rrezikuan me Jamie Vardy në minutën e 16-të por pa sukses.

Pas tij ishte radha e Chelseat që tentuan me Mason Mount, por as ky nuk ishte i saktë.

Rastin e fundit në pjesën e parë e kishte Caglar Soyuncu , por rrjetat heshtën në këtë pjesëlojë.

Goli i vetëm i ndeshjes erdhi në minutën e 63-të, kur belgu Youri Tielemans me një goditje të fuqishme nga 30 metra shënoi për 1-0.

Chelse kishte rast të barazonte me Ben ChillWel, por nuk arriti të shënojë në minutën e 78-të.

Krejt në fund Chelsea gjeti rrjetën pas një autogoli, por pasi u shikua në VAR u anulua për pozitë jashtë lojës.

Në fund Leicester iu gëzua këtij trofeu para 21 shikuesve që ishin në “Wembley”, e që vjen pas titullit të fituar disa vite më parë. /Telegrafi/

“Jam tifozi i tij më i madh” – Rakitic emëron ikonën e Barçës si lojtarin e tij të preferuar, nuk është Messi

Lista me 10 lojtarët që e kanë të ardhmen e sigurt te Man United - të tjerët janë në shitje

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Capello me një vlerësim të sinqertë tregon lojtarin i cili do ta dëmtojë Anglinë në Euro 2024

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre