LAJMI I FUNDIT:

Legjenda Khabib Nurmagomedov pensionohet me rekord të shkëlqyer pa asnjë humbje – emrat e mëdhenj që u gjunjëzuan nga luftëtari prej Dagestanit

Khabib Nurmagomedov ka mposhtur Justin Gaethje dhe ka fituar titullin e peshave të lehta në UFC 254, ndërsa pas meçit e ka zyrtarizuar pensionimin e tij.

Raundi i parë prej pesë minutave ishte thuajse i barabartë me Khabib për një nuancë më të mirë. Luftëtari nga Dagestani pati 24 goditje për dallim nga 22 të luftëtarit nga Amerika.

Raundi i dytë ishte vendimtar në këtë përballje dhe Khabib këtu tregoi forcën. Pas disa goditjeve nga të dy luftëtarët, Nurmagomedov e lidhi mirë Gaethjen me këmbë deri sa e la pa ndjenja në oktogon.

Pas meçit ai falënderoi zotin, ndërsa fitoren ia dedikoi babait të tij të ndjerë, duke thënë se i ka premtuar mamasë së tij që nuk do të ndeshjet më.

Khabib Nurmagomedov fiton titullin në UFC 254, lë pa ndjenja në oktagon Justin Gaethje
Lexo po ashtu Khabib Nurmagomedov fiton titullin në UFC 254, lë pa ndjenja në oktagon Justin Gaethje

“Falënderimi i takon zotit. Kjo ishte lufta ime e fundit. Në asnjë mënyrë nuk mund të vij këtu pa babanë tim”.

“Unë premtoj se do të jetë lufta ime e fundit. Nëse jap fjalën time, duhet ta ndjek këtë”.

“Ka vetëm një gjë që unë dua nga UFC, të më vendosë si luftëtarin numër 1 në çdo kategori në botë sepse e meritoj atë”, përfundoi Nurmagomedov.

Deri te pensionimi i tij Khabib ka fituar 29 meçe, duke mos u mposhtur asnjë në karrierën e tij.

Ai ka mposhtur disa nga emrat më të mëdhenj në UFC, si Conor McGregor e Dustin Poirier dhe në fund Justin Gaethje.

Ai do të mbahet në mend si luftëtari më i kompletuar i MMA në UFC. /Telegrafi/

Momentet kyçe të duelit:


Në trend Sport

Më shumë
E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

La Liga
Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Bundesliga
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Ligue 1
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Ndërkombëtare
“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

La Liga
Kalo në kategori