LAJMI I FUNDIT:

Legjenda Karim Benzema: Kalon 308 golat e Di Stefanos te Real Madridi dhe 66 të Raulit në Ligën e Kampionëve

Legjenda Karim Benzema: Kalon 308 golat e Di Stefanos te Real Madridi dhe 66 të Raulit në Ligën e Kampionëve

Karim Benzema sapo ka hedhur një hap tjetër të madh në karrierën e tij mbresëlënëse te Real Madridi.

Sulmuesi sapo ka shënuar tre gola kundër PSG-së, që i mjaftojnë për të kaluar legjendën më të madhe në historinë e klubit të Real Madridit: Alfredo di Stefanon.


Ai tashmë ka 309 gola që kur e ‘hapi llogarinë’ më 20 shtator 2009 në një fitore 5-0 kundër Xerez. Ai shënoi golin e tretë për Real Madridin, një pasim nga Van Nistelrooy.

Top shënuesit e Real Madridit

Përveç kësaj, goli i tretë kundër skuadrës parisiene i mundëson atij të mposht edhe një tjetër ikonë madrilene me gola në Ligën e Kampionëve. Janë 66 gola, ato të shënuara nga Raul pa llogaritur atë që shënoi kundër Ëislas në fazën paraelimnatore të sezonit 2004-05.

Rritja e golave ​​të Benzemas vazhdon. Këtë e reflekton edhe fakti se me tetë golat që ka shënuar në këtë edicion të Ligës së Kampionëve ka tejkaluar vetën e tij në garë.

Karim Benzema bën mrekullinë për Real Madridin, francezi shënon het-trik dhe dërgon mbretërit në çerekfinale
Lexo po ashtu Karim Benzema bën mrekullinë për Real Madridin, francezi shënon het-trik dhe dërgon mbretërit në çerekfinale

Shtatë gola në një sezon ishte rekordi i tij i mëparshëm që erdhën në sezonin 2011-12, në të cilin Real Madridi qëndroi deri në gjysmëfinale kur humbi ndaj Bayern Munich.

Golat që ka shënuar Karim Benzema me Real Madridin

Benzema ka 30 gola këtë sezon, vetëm një më pak se i kaluari dhe dy më pak se sezoni i tij më i mirë i jetës, 32 gola në sezonin 2011-12. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Përfaqësueset
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Përfaqësuesja e Kosovës
Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

La Liga
Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Premier League
Kalo në kategori