Max Verstappen ishte në skenë në Çmimin e Madh të Austrisë pasi Ferrari dëshmoi se kishte makinën shumë më të shpejtë.

Charles Leclerc ishte njeriu që e kapërceu yllin e Red Bull disa herë në mes të ndalesave, duke nënvizuar ritmin e tij superior. Mund të kishte qenë më keq për Verstappen pasi Sainz dukej se kishte gjasa të parakalonte në fazat e mëvonshme, por spanjolli pësoi një shpërthim motori dhe një moment të frikshëm pasi Ferrari i tij u përfshi shpejt nga flakët.

Fatkeqësia e tij ishte muzika për veshët e Mercedes dhe Lewis Hamilton, pasi britaniku bëri një lëvizje të shkëlqyer për të bërë rrugën e tij nga i teti në rrjet për të siguruar një podium të tretë radhazi. George Russell arriti të përfundonte pas tij në vendin e katërt duke u rikuperuar nga dëmtimi dhe një penallti pas kontaktit që e detyroi Sergio Perez të tërhiqej.

Reklama
Reklama
Skenë e frikshme në Çmimin e Madh të Austrisë, makina e pilotit në Formula 1 kaplohet nga flakët Skenë e frikshme në Çmimin e Madh të Austrisë, makina e pilotit në Formula 1 kaplohet nga flakët

Pas gjithë punës së tij të palodhur gjatë Sprintit të së shtunës për të arritur në vendin e pestë, gara e Perez u shkatërrua kur ai bëri kontakt me Russell në xhiron e parë. Ai ia doli të shmangte përplasjen e Red Bullit të tij në zhavorr, por mbeti shumë prapa dhe u përball me goma të forta me shpresën për të zvogëluar diferencën më vonë në garë.

Russell mori dëmtimin e krahut të përparmë dhe një penallti prej pesë sekondash dhe hyri në gropa për t’u marrë me të dyja. Por, gjërat ishin më keq për Perezin, i cili i kaloi dy pengesa xhirot e ardhshme duke çaluar në pjesën e pasme përpara se Red Bull përfundimisht të vendoste se do të ishte më e mira thjesht të tërhiqte makinën.

Reklama
Reklama

Ndërkohë, Hamilton – i cili kaloi pjesën më të madhe të Sprintit të mbërthyer pas dy makinave Haas – e gjeti veten përsëri atje kur Mick Schumacher kaloi pas një gabimi nga njeriu i Mercedesit.

Në pjesën e përparme, Leclerc ishte në gjendje të kalonte pranë Verstappenit, i cili nuk ishte aq rehat sa kishte qenë në Sprint një ditë më parë. Në kushte më të freskëta, Ferrari dukej shumë më i fortë dhe kërcënoi të prishte festën në Red Bull Ring.

Me Sainz që kërcënoi gjithashtu se do të parakalonte, Red Bull vendosi të fusë në fushë holandezin për t’i dhënë atij avantazhin e gomave më të freskëta – ndoshta të motivuar nga ankesat e tij ndaj radios së ekipit. Fillimisht u duk se shpërbleu, pasi Verstappen mbylli ndjeshëm diferencën me dy Ferrarit dhe bëri që Leclerc të dilte sërish në gropë me 20 xhiro përpara.

Reklama
Reklama

Dhe nuk kaloi shumë kohë pasi njeriu i Ferrarit ishte përsëri në bishtin e Verstappen, me makinat e kuqe dukshëm shumë më të shpejta. Leclerc kaloi me lehtësi relative edhe një herë – duke ndezur një tjetër zhurmë radio – dhe u largua me shpejtësi në distancë.

Fitorja e Leclerc ishte nën kërcënim në fund të garës, pasi ai luftoi me një problem mekanik që po ndikonte në uljet e tij. Por, ai arriti të kujdeset për shtëpinë e Ferrarit për të marrë flamurin me kuadrate dhe për të mbyllur diferencën me Verstappen në garën për titull.

Rezultatet e plota të Çmimit të Madh të Austrisë 2022

Reklama

Charles Leclerc – Ferrari

Max Verstappen – Red Bull

Lewis Hamilton – Mercedes

Reklama

George Russell – Mercedes

Esteban Ocon – Alpin

Mick Schumacher – Haas

Lando Norris – McLaren

Kevin Magnussen – Haas

Daniel Ricciardo – McLaren

Fernando Alonso – Alpin

Valtteri Bottas – Alfa Romeo

Alexander Albon – Williams

Lance Stroll – Aston Martin

Zhou Guanyu – Alfa Romeo

Pierre Gasly – AlphaTauri

Yuki Tsunoda – AlphaTauri

Sebastian Vettel – Aston Martin. /Telegrafi/