LAJMI I FUNDIT:

Lautaro Martinez ka barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos dhe Batistutës me golat ndaj Lecces

Lautaro Martinez ka barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos dhe Batistutës me golat ndaj Lecces

Lautaro Martinez është bërë sulmuesi i pestë i cili ka qenë në gjendje të shënojë më shumë se 20 gola në tri sezone radhazi të Serie A në 65 vitet e fundit, duke iu bashkuar Gabriel Batistutës, Antonio Di Natales, Edinson Cavanit dhe Cristiano Ronaldos.

‘El Toro’ është momentalisht golashënuesi më i mirë në elitën e futbollit italian me 22 gola në 23 ndeshje, dhe dopieta e tij ndaj Lecces i ndihmoi ‘Nerazzurrët’ që të sigurojnë një fitore me rezultat të thellë 4-0 në ‘Stadio Via Del Mare’ të dielën.

Lautaro nuk ka arritur vetëm shifrën e 101 golave në kampionatin italian, por gjithashtu është bërë sulmuesi i pestë në 65 vitet e fundit i cili shënon më shumë se 20 gola në tri sezone radhazi të Serie A.


Ashtu siç u raportua nga Opta në platformën X (ish-Twitter), vetëm Di Natale, Cavani dhe Cristiano Ronaldo e kanë arritur këtë rekord.

Di Natale e bëri në katër sezone radhazi tek Udinese, nga 2009/2010 deri në 2012/2913.

Lautaro ka shënuar më shumë se 21 gola në një edicion të vetëm të Serie A për herë të parë në karrierë, pasi ai kishte arritur shifrën e 21 golave në dy sezone, 2021/2022 dhe 2022/2023./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Përfaqësueset
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

Ndërkombëtare

"I them çdo ditë eja te Real Madridi" - Carvajal tregon se cilin lojtar të Spanjës e do te Los Blancos

Përfaqësueset
Anglisë mund t’i jepet një avantazh i madh përpara finales së Euro 2024 kundër Spanjës

Anglisë mund t’i jepet një avantazh i madh përpara finales së Euro 2024 kundër Spanjës

Përfaqësueset
Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Përfaqësueset
Kalo në kategori