Chelsea do të fillojë të punojë për transfromimin e skuadrës së tyre pasi rikthimi i afërt i Romelu Lukakut në Inter në huazim të jetë përfunduar me një sulmues, dy qendërmbrojtës dhe një sulmues tjetër në listën e dëshirave të Thomas Tuchel.

Kthimi i shumëpritur i belgut në “Giuseppe Meazza” thuhet se është vulosur pas bisedimeve tre-orëshe mes Interit dhe Chelseat të hënën.

Sipas gazetës italiane La Gazzetta dello Sport, u deshën tre orë për të arritur një marrëveshje, por pronari i Nerazzurëve, Steven Zhang, më në fund ka rënë dakord për një huazim që vlen një tarifë fillestare prej tetë milionë euro me një shtesë prej dy milionë në bonuse të mundshme.

Arrihet marrëveshja mes klubeve, Lukaku drejt kthimit te Interi – detajet e kontratës potenciale Arrihet marrëveshja mes klubeve, Lukaku drejt kthimit te Interi – detajet e kontratës potenciale

Largimi i sulmuesit belg tani do ta shtyjë Chelsean që të bëjë lëvizjet e veta në tregun e transferimeve me Tuchelin të etur për të shtuar ritmin në sulm dhe për të rimbushur mbrojtjen e tij.

Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen të dy u larguan për Real Madrid dhe Barcelona, ​​respektivisht, si transferime të lira, ndërsa Cesar Azpilicueta dhe Marcos Alonso gjithashtu pritet të largohen këtë verë.

Me largimin e Marina Granovskaia nga Chelsea, Todd Boehly po merr një rol praktik në transferime

Sportsmail kupton se – pas lajmeve se drejtoresha e Chelseat, Marina Granovskaia po largohet këtë javë – pronari i ri Todd Boehly po merr një rol praktik në bisedimet e transferimit.

Prioriteti i amerikanit është të zëvendësojë Lukakun në front dhe ylli i Evertonit, Richarlison është shfaqur si një opsion. Braziliani ka qenë një objektiv afatgjatë dhe Chelsea mendon se ai funksionon mirë si qendërsulmues.

Chelsea po e mposhtë Arsenalin për shërbimet e Richarlison Chelsea po e mposhtë Arsenalin për shërbimet e Richarlison

Siç raportoi Sportsmail të hënën, Toffees – të cilët duan më shumë se 50 milionë euro para se të mendojnë të lënë lojtarin e tyre kryesor të largohet – janë gati të dëgjojnë ofertat për brazilianin.

Tottenham ka gjithashtu një interes konkret për Richarlison, dhe mendohej se ishte më seriozi për zbarkimin e amerikano-jugorit. Arsenali gjithashtu ka shfaqur interesim.

Richarlison është shfaqur si një opsion përpara për Chelsea, por Everton dëshiron më shumë se 50 milion £

Chelsea gjithashtu ka hedhur kandidaturën për yllin e Bayern Munichut, Robert Lewandowskit, por polaki i ka sytë fort të ngulur në një lëvizje te Barcelona këtë verë.

Sulmues të tjerë që po diskutohen në Stamford Bridge përfshijnë Jonathan David të Lilles, Victor Osimhen të Napolit dhe Gianluca Scamacca të Sassuolos, por Arsenali gjithashtu po e mban vëzhgimin e treshes.

Chelsea po mendon rikthimin e Nathan Akes në Stamford Bridge Chelsea po mendon rikthimin e Nathan Akes në Stamford Bridge

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime për vlerësimin e secilit lojtar dhe përshtatshmërinë e tyre në formacionin e preferuar 3-4-3 të Tuchel.

Ashtu si Lewandowski, Chelsea është gjithashtu në rrezik të humbjes së objektivit afatgjatë të mbrojtjes Jules Kounde nga Barcelona. Francezi dëshiron të largohet nga Sevilla, por thuhet se nuk ka dëshirë të largohet nga Spanja.

Chelsea rrezikon të humbasë nga Barcelona për mbrojtësin e Sevillas Jules Kounde (djathtas) këtë verë

Blutë janë lidhur gjithashtu me Milan Skriniar të Interit, mbrojtësin e Juventusit Matthijs de Ligt, Josko Gvardiol të RB Leipzig, Pau Torres të Villarrealit dhe Wesley Fofana të Leicesterit.

Pasi një sulmues dhe dy mbrojtës të rinj të transferohen, Chelsea do të donte të shtonte një tjetër sulmues në radhët e tyre.

Sterling e do transferimin te Chelsea Sterling e do transferimin te Chelsea

Ylli i Manchester Cityt dhe Anglisë, Raheem Sterling, shfaqet dukshëm në listën e objektivave të Chelseat për përforcime sulmuese këtë verë.

Kuptohet se City dhe Chelsea ende nuk janë përfshirë në biseda të drejtpërdrejta rreth asaj që do të ishte një nga marrëveshjet më tërheqëse të afatit kalimtar të verës – por puna për një marrëveshje të mundshme ka filluar.

Ylli i Mançester Sitit dhe Anglisë, Raheem Sterling, shfaqet dukshëm në objektivat e Chelseat

Në mënyrë intriguese një lëvizje në Stamford Bridge do t’i interesonte Sterlingut, duke pasur parasysh statusin e klubit si një nga klubet më të mëdha të Evropës dhe planet e tyre ambicioze nën Boehly dhe Clearlake.

Një sulmues i Chelseat që po ngjall mjaft interes është Armando Broja, me rreth pesë klube të Ligës Premier të interesuara për nënshkrimin e shqiptarit i cili ishte i huazuar në Southampton sezonin e kaluar.

West Hami nuk heq dorë – provokon Chelsean me një super ofertë për Armando Brojën West Hami nuk heq dorë – provokon Chelsean me një super ofertë për Armando Brojën

West Ham, Everton, Newcastle dhe Saints do të ishin të gjithë të interesuar për një lëvizje për 20-vjeçarin, i cili shënoi gjashtë gola në Ligën Premier në sezonin e kaluar në St Mary. /Telegrafi/