LAJMI I FUNDIT:

Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Nga 2008 e deri më sot, Topin e Artë, çmimi më prestigjioz individual të futbollit, e kanë fituar vetëm katër futbollistë.

Reklama

Deri në vitin 2018, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo ishin fitues të trofeut të futbollistit më të mirë në botë.

Më pas Luka Modric e theu dominimin e tyre. Messi e ktheu Topin e Artë në vitrinën e tij dy vitet në vijim, ndërsa Karim Benzema e mori vitin e kaluar.

Tani, tre nga katër lojtarët që kanë shënuar futboll në 15 vitet e fundit janë larguar nga futbolli elitar, janë larguar nga Evropa për të marr kontratat e tyre të fundit, por mjaftë fitimprurëse.

Ronaldo u largua nga Manchester United në janar dhe nënshkroi me Saudi Al-Nassr për dy vjet për 500 milionë euro.

Dy ditë më parë, Karim Benzema refuzoi ofertën e Real Madridit për vazhdimin e kontratës për të nënshkruar për Al-Ittihad, një kontratë edhe më luksoze se ish-bashkëlojtari i tij.

Lionel Messi vazhdoi eksodin e futbollistëve më të mirë të botës nga Evropa. Në vend të rikthimit të pritur në Barcelonë nga PSG, ai tronditi duke zgjedhur ofertën e Inter Miamit.

Pra, Luka Modric mbetet i vetmi fitues aktiv i Topit të Artë që zgjodhi futbollin evropian në vend të qindra miliona eurove. Ai refuzoi mega kontratën që i ofruan edhe sauditët dhe qëndroi edhe një sezon te Real Madridi. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

Përfaqësuesja e Kosovës

"Sulmuesi që i ka munguar Chelseat, nuk duket si një lojtar që ka munguar për 11 muaj" - gazeta britanike me fjalë të mëdha për Armando Brojën

Premier League
Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Serie A
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Roma gjen zëvendësuesin e Jose Mourinhos

Roma gjen zëvendësuesin e Jose Mourinhos

Serie A
Kalo në kategori