Frank Lampard ka mposhtur në garë shokët e tij si Paul Scholes dhe Steven Gerrard që të emërohen si mesfushor më i mirë sulmues në historinë e Ligës Premier.

Emri i Lampardit shpeshherë ka qenë pjesë e debati së bashku me legjenda tjera si Scholes dhe Gerrard se cili ishte më i mirë.

Tani, një listë e një mediumi angleze e ka cilësuar ish-lojtarin e Chelseat si më të mirin, duke e lënë përpara bashkëkombësve të tij dhe përpara të gjithë të tjerëve.

Këta janë 10-të futbollistët që kanë bërë më shumë asistime në histori të Ligës Premier (Foto) Këta janë 10-të futbollistët që kanë bërë më shumë asistime në histori të Ligës Premier (Foto)

Sipas talkSPORT, ‘Lamps’ është lojtari më i mirë ndonjëherë në Ligën Premier në pozicionin e tij.

Pas tij, vjen Scholes, David Silva dhe Gerrard , ndërsa në ‘top 10’ vend gjejnë edhe lojtari si Cesc Fabregas, Yaya Toure dhe Luka Modric.

1.Frank Lampard – 177 gola, 102 asistime

2.Paul Scholes – 107 gola dhe 55 asistime

3.David Silva – 54 gola dhe 83 asistime

4.Steven Gerrard – 120 gola dhe 92 asistime

5.Cesc Fabregas – 50 gola dhe 111 asistime

6.Kevin De Bruyne – 23 gola dhe 46 asistime

7.Yaya Toure – 62 gola dhe 32 asistime

8.Juan Mata – 50 gola dhe 51 asistime

9.Santi Cazorla – 25 gola dhe 35 asistime

10.Luka Modric – 13 gola dhe 15 asistime

Lampard u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Chelseat kur ishte në Stamford Bridge, përpara se të transferohej në Manchester City dhe është i katërti në listën e të gjitha kohërave në Ligën Premier.

Futbollistët me më shumë gola në histori të Ligës Premier (Foto) Futbollistët me më shumë gola në histori të Ligës Premier (Foto)

Vetëm Alan Shearer, Wayne Rooney dhe Andreë Cole kanë më shumë gola se ai tani dhe mesfushori më i afërt është Gerrard, me 57 gola prapa tij.

Chelsea i lejoi ish-menaxherit Maurizio Sarri të shkojë në Juventus pas vetëm një viti në Angli, ndërsa tani pritet që Lampard të vijë nga Derby Country. /Telegrafi/