Alan Shearer është futbollisti që ka shënuar më shumë gola në kampionatin anglez, Liga Premier.

Ish-sulmuesi i famshëm anglez, i cili shumicën e kohës e kaloi te skuadra e Newcastle ka arritur të shënoj plot 260 gola në Ligën Premier, duke lënë shumë mbrapa përcjellësit e tij.

Dhjetë ndeshjet më të bukura në histori të Ligës Premier (Foto/Video) Dhjetë ndeshjet më të bukura në histori të Ligës Premier (Foto/Video)

Pas tij, në vend të dytë vjen Wayne Rooney me 194 gola të shënuara, ndërsa në vend të tretë po ashtu renditet një anglez, Andy Cole me 187 gola të shënuara, shkruan Telegrafi.

Vendi i katërt i takon një mesfushori dhe ai është Frank Lampard, i cili ka arritur të shënoj plot 177 gola, ku shumica janë shënuar për Chelsean, duke lënë në vend të pestë ish-sulmuesin francez të Arsenalit, Thierry Henry me 175 gola.

Këta janë yjet botërore që nuk luajtën asnjëherë në një Kampionat Botëror (Video) Këta janë yjet botërore që nuk luajtën asnjëherë në një Kampionat Botëror (Video)

Futbollistët tjerë që kanë shënuar 150 apo më shumë gola, janë edhe Robbie Fowler me 163 gola dhe Micheal Owen me 150 gola, po aq sa ka edhe futbollisti ende aktiv, Jermain Defoe, i cili shënoi dje(shtunë) me Sunderlandin. /Telegrafi

Alan Shearer           – 260 gola

Wayne Rooney      – 194 gola

rooney

Andy Cole                – 187 gola

andy-cole

Frank Lampard      – 177 gola

lampard

Thierry Henry         – 175 gola

henry

Robbie Fowler       – 163 gola

fowler

Michael Owen       – 150 gola

owen

Jemain Defoe         – 150 gola

defoe