LAJMI I FUNDIT:

Lamine Yamal thyen edhe një rekord, bëhet lojtari më i ri që luan në një Kampionat Evropian

Lamine Yamal thyen edhe një rekord, bëhet lojtari më i ri që luan në një Kampionat Evropian

Lamine Yamal sapo ka thyer rekordin dhe është futur në histori të Kampionateve Evropiane, në ndeshjen që Spanja po e zhvillon ndaj Kroacisë.

Në moshën 16 vjeç, 11 muaj e dy ditë, anësori spanjoll ka thyer rekordin si futbollisti më i ri që marr pjesë në një fazë finale të Kampionatit Evropian.

Ai kaloi polakun Kazper Kozlowski, i cili kundër Spanjës në Euro 2020, doli në fushë në moshën 17 vjeç e 246 ditë.


Ai këtë e bëri këtë vetëm disa orë pasi Jude Bellingham kishte thyer rekordin në moshën 17 vjeç e 349 ditë.

Tani sfida e Lamine Yamal është të bëhet golashënuesi më i ri në 64 vitet e Kampionatit Europian. Ky rekord mbahet që nga 21 qershori 2004 nga zvicerani Johan Vonlanthen, i cili shënoi golin për vendin e tij në humbjen 3-1 kundër Francës. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

La Liga
UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

Ndërkombëtare
Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Përfaqësueset
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Përfaqësueset
Man City nis punën duke ‘hequr qafe’ lojtarin të cilin Guardiola nuk e do më në ekipin e tij

Man City nis punën duke ‘hequr qafe’ lojtarin të cilin Guardiola nuk e do më në ekipin e tij

Premier League
Kalo në kategori