LAJMI I FUNDIT:

Ky mund të jetë lajmi më i madh deri më tani: Microsoft dhe Open AI po ndërtojnë një superkompjuter me AI

Ky mund të jetë lajmi më i madh deri më tani: Microsoft dhe Open AI po ndërtojnë një superkompjuter me AI

Drejtuesit e Microsoft-it dhe OpenAI po bëjnë plane për një projekt të qendrës së të dhënave që do të përfshijë një superkompjuter me miliona çipa të specializuar serverësh.

Projekti mund të kushtojë deri në 100 miliardë dollarë, sipas një burimi që foli me CEO të OpenAI, Sam Altman, si dhe një burim që kishte njohuri në vlerësimet fillestare të kostos së Microsoft.


Microsoft ka të ngjarë të jetë përgjegjës për financimin e projektit, i cili do të kushtonte 100 herë më shumë se disa nga qendrat më të mëdha të të dhënave të sotme.

Përmirësimi tjetër i madh në OpenAI pritet të vijë në fillim të vitit të ardhshëm, thuhet në raport, duke shtuar se drejtuesit e Microsoft duan të prezantojnë Stargate gjatë vitit 2028.

Sipas raportit, Microsoft po punon në një superkompjuter më të vogël të fazës së katërt për OpenAI që synon të lançojë rreth vitit 2026.

Sipërmarrjet e propozuara mund të kushtojnë më shumë se 115 miliardë dollarë, më shumë se trefishi i asaj që Microsoft shpenzoi vitin e kaluar për shpenzimet kapitale për serverë, ndërtesa dhe pajisje të tjera.

Superkompjuteri me bazë në SHBA do të jetë më i madhi në një seri instalimesh që kompanitë po kërkojnë të ndërtojnë gjatë gjashtë viteve të ardhshme. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Teknologji
Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

Teknologji
Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë "të frymëzuar nga truri i njeriut"

Teknologji
Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Teknologji
Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Teknologji
Logitech po përgatit një mi

Logitech po përgatit një mi "të zgjuar": Ju ndihmon të shkruani email ose të modifikoni tekstet - sa do të kushtojë

Teknologji
Kalo në kategori