LAJMI I FUNDIT:

Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Interit me lojtarët jug-amerikan (Foto)

Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Interit me lojtarët jug-amerikan (Foto)

Që nga menaxheri legjendar argjentinas, Helenio Herrera, që drejtoi Interin në fitimin e dy Kupave të para evropiane në vitet 1960, klubi historik italian ka pasur një lidhje, pothuajse të pazgjidhshme me kontinentit e Amerikës së Jugut.

Inter duhej të priste 35 vjet të gjata për të shtuar një tjetër Kupë Evropiane për dhe kur ajo u arrit në vitin 2010 ka pasur një ndikim të madh nga futbollistët e Amerikës së Jugut.


Kjo pasi, gjashtë nga 11-shi startues të Jose Mourinhos ishin nga ky vend, ndërsa sulmuesi argjentinas, Diego Milito shënoi dy golat në fitoren 2-0 kundër Bayern Munich në finalen e Madridit.

Jeta e tmerrshme e Adrianos, nga ‘Perandori’ në trafikant të drogës e vrasës (Foto/Video)
Lexo po ashtu Jeta e tmerrshme e Adrianos, nga ‘Perandori’ në trafikant të drogës e vrasës (Foto/Video)

Sulmuesit e shpejtë në ditët e sotme dhe të fortët mbetet ende pjesë e kontingjentit të Jugut Amerikan në skuadër me pesë argjentinas, tre brazilianë, një kilian dhe një kolumbian, ku të gjitha konkurrojnë për një vend në skuadër.

Mauro Icardi (Argjentinë), si kapiten dhe Miranda (Brazil) si zëvendës-kapiten, janë nga Amerika e Jugut gjithashtu. /Telegrafi/

Ky është formacioni i kombinuar jug-amerikan i Interit:

Julio Cesar – Portier (Brazil), 300 paraqitje

1

Maicon – Mbrojtës i djathtë (Brazil), 236 paraqitje

2

Lucio – Qendërmbrojtës (Brazil), 136 paraqitje

3

Walter Salmuel – Qendërmbrojtës (Argjentinë), 236 paraqitje

4

Ivan Cordoba – Mbrojtës i majtë (Kolumbi), 455 paraqitje

5

Javier Zanneti – Mesfushor-defensivë (Argjentinë), 858 paraqitje (Rekord i klubit)

6

Esteban Cambiasso – Mesfushor qendror (Argjentinë), 420 paraqitje

7Sebastian Veron – Mesfushor qendror (Argjentinë), 74 paraqitje

8

Alvaro Recoba – Mesfushor-sulmues (Uruguai), 260 paraqitje

9

Ronaldo – Sulmues (Brazil), 99 paraqitje

Ronaldo Inter Milan Stock Season 98/99 Mandatory Credit : Action Images / Stuart Franklin

Diego Milito – Sulmues (Argjentinë), 171 paraqitje

11

Formacioni:

formacioni

Rezervistët: Ivan Zamorano, Matias Almeyda, Hernan Crespo, Gabriel Batistuta, Kily Gonzalez, Nicolas Burdisso, Santiago Solari, David Pizarro, Maxwell, Julio Cruz, Adriano, Coutinho, Fredy Guarin, Hernanes, Mauro Icardi, Miranda.

Në trend Sport

Më shumë
Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Boks
Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Boks
Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

La Liga
Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Serie A
Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët

Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët

Premier League
Kalo në kategori