Ronald Koeman ka qenë gjithmonë një trajner i cili u ka dhënë lojtarëve të rinj një shans, e cila është pikërisht ajo që ai ka bërë me skuadrën e tij të Barcelonës këtë sezon.

Reklama

Kjo përshtatet me prirjen e skuadrës katalunase për t’i dhënë një mundësi lojtarëve më të rinj.

18-vjeçari Pedri ka forcuar vendin e tij si titullar nën urdhrat e Koeman dhe besimi i tij te Ansu Fati ishte i palëkundur para lëndimit të tij. Ronald Araujo është bërë gjithashtu i rregullt në 11-shen startuese.

Në Ligën e Kampionëve të këtij sezoni, Koeman u ka dhënë tetë lojtarëve nën moshën 23-vjeçare mundësinë për të luajtur në garë më të mirë të Evropës dhe për të fituar përvojë të paçmuar.

Reklama

Ilaix Moriba (18)

Reklama

Më i fundit që i është dhënë një shans, pasi ai luajti 11 minuta kundër Paris Saint-Germain.

Pedri (18)

Një nga perspektivat më të reja, më interesante që klubi ka pasur vitet e fundit dhe ka luajtur 495 minuta në Ligën e Kampionëve këtë sezon pasi bëri debutimin e tij në vetëm 17 vite. Në atë kohë, ai ka shënuar një herë dhe ka kontribuar me një asistim.

Konrad de la Fuente (19)

Ka luajtur gjithsej 17 minuta kundër Dinamo Kiev dhe Ferencvaros këtë sezon.

Riqui Puig (21)

Koeman i dha atij shansin e parë në këtë garë, dhe ai ka luajtur 86 minuta në katër ndeshje.

Oscar Mingueza (21)

Ka luajtur 242 minuta gjatë pesë ndeshjeve dhe ka bërë një paraqitje të mirë në Parc des Princes kundër PSG-së. Kontribuoi gjithashtu një asistim kundër Dinamo Kiev.

Reklama
Reklama

Francisco Trincao (21)

Pas nënshkrimit për 31 milionë euro, portugezi ka luajtur 333 minuta në Evropë. Shfaqjet e tij kanë qenë të ndryshme, por ai ka treguar shenja se ai mund të jetë një lojtar kryesor në të ardhmen.

Matheus Fernandes (22)

Ai ka luajtur vetëm 17 minuta këtë sezon dhe të gjithë kanë ardhur në Ligën e Kampionëve. Nuk duket se ai ka shumë mundësi për të ardhmen në klub nën urdhrat e Koeman.

Ronald Araujo (22)

Një nga lojtarët më premtues në klub përkrah Pedrit. Ka qenë i jashtëzakonshëm që kur ka hyrë në qendër të mbrojtjes pas dëmtimit të Gerard Piques, dhe ai ka luajtur 147 minuta në Evropë për tre ndeshje. /Telegrafi/

Reklama