LAJMI I FUNDIT:

Kush janë yjet e përfshirë në “Pandora Papers”?

Kush janë yjet e përfshirë në “Pandora Papers”?

Shakira, Elton John dhe Ringo Starr janë disa nga të famshmit që janë të përfshirë në “Pandora Papers” – të cilët kanë zbuluar marrëdhëniet e pasuritë të disa prej njerëzve më të fuqishëm në botë.

Më shumë se 300 udhëheqës botërorë, politikanë, figura biznesi dhe yje thuhet se janë të lidhur dhe përdorën kompani ‘offshore’ për të grumbulluar pasuri dhe për të bërë transaksione në shmangien e taksave.

Raporti, i realizuar nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (ICIJ), bazohet në rrjedhjen e afërsisht 11.9 milionë dokumenteve nga 14 kompani të shërbimeve financiare.

Shakira (Foto: Getty Images)

Shakira Isabel Mebarak Ripoll (emri i vërtetë i Shakira) thuhet se kishte të paktën tre nga kompanitë e saj në det të hapur të krijuara nga një firmë e quajtur OMC Group, sipas hetimit të bërë nga ICIJ.

Reklama

Avokati i artistes sipas raportimeve të medieve ndërkombëtare bëri me dije se llogaritë e saj “offshore” janë të deklaruara dhe nuk i kanë sjellë asaj ndonjë avantazh sa i përket tatimeve.

Një tjetër personazh është edhe ish-super ylli i kriketit, Sachin Tendulkar nga India.

Avokati i këtij të fundit nuk u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Elton John (Foto: Instagram)

Pjesë e dosjes “Pandora Papers” është edhe muzikanti Elton John si dhe modelja Claudia Schiffer. Përfaqësuesit thanë se supermodelja i paguan saktë taksat e saj në Mbretërinë e Bashkuar, ku edhe jeton.

Të përfshirë gjithashtu në publikime janë edhe ish-kryeministri britanik, Tony Blair dhe gruaja e tij, Cherie Blair, bashkëpunëtorët e presidentit rus, Vladimir Putin, mbretit Abdullah të Jordanisë dhe kryeministrit çek, Andrew Babis.

Reklama
Foto: NME

“Pandora Papers” janë një vazhdim i një projekti të ngjashëm në vitin 2016, “Panama Papers”, përpiluar nga i njëjti grup gazetarësh. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Nita Latifi tallet me Olta Gixharin: Të erdhi dron, Olta je fituese

Nita Latifi tallet me Olta Gixharin: Të erdhi dron, Olta je fituese

Magazina
Në ditëlindjen e 24-të, Edon Zhegrova e prezanton makinën luksoze ‘Ferrari’

Në ditëlindjen e 24-të, Edon Zhegrova e prezanton makinën luksoze ‘Ferrari’

Magazina
Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Magazina
Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Magazina
Andrew Tate dhe vëllai i tij lirohen nga paraburgimi, mbeten në arrest shtëpiak

Andrew Tate dhe vëllai i tij lirohen nga paraburgimi, mbeten në arrest shtëpiak

Magazina
Kalo në kategori