Mos i thoni kurrë Angela Alvarezit se është tepër vonë që ëndrrat të realizohen – 95-vjeçarja mori me vete në shtëpi një çmim Grammy Latin në kategorinë “Artistja e re më e mirë”, duke u bërë fituesja më e vjetër ndonjëherë në historinë e kësaj kategorie.

Momenti i vlerësimit për muzikanten amerikano-kubaneze erdhi pas dekadash kompozimi të këngëve, por duke i interpretuar ato vetëm për miqtë dhe familjen – derisa, në moshën 90-vjeçare, ajo shkoi në Avalon, klubin historik të natës së Hollywoodit, dhe dha koncertin e saj të parë, shkruan The Guardian.

Nipi i saj, Carlos, përfundimisht incizoi këngët e saj në një album me ndihmën e aktorit dhe shokut kubanez Andy García. Albumi doli në shitje vitin e kaluar, dhe këngët i sollën aq sukses sa e nominuan për një çmim Grammy Latin.

Reklama
Reklama

“Për ata që ende nuk i kanë realizuar ëndrrat e tyre, dijeni se megjithëse jeta është e vështirë, ka gjithmonë një rrugëdalje dhe me besim dhe dashuri gjithçka mund të arrihet”, tha Alvarez në fjalimin e saj pas pranimit të trofeut.

Angela Alvarez (Foto: Christopher Polk/Variety via Getty Images)

Është e vështirë të mbivlerësosh disa nga pengesat që ajo duhej të kapërcente për të lënë gjurmë në industrinë e muzikës.

E rritur në Kubën para-revolucionare, babai dhe gjyshi i saj e ndaluan atë të ndiqte dashurinë e saj për muzikën. Por këngët ajo i kompozonte në fshehtësi, pasi u martua dhe pati fëmijë.

Reklama

Më pas u shpalos revolucioni kuban që çoi në dekada udhëheqjeje nën Fidel Kastron dhe Alvarez mori atë që ajo e quajti vendimin më të vështirë të jetës së saj: dërgimin e katër fëmijëve të saj në Shtetet e Bashkuara. Ata shkuan si pjesë e Operacionit Pedro Pan, i cili pati më shumë se 14,000 fëmijë të dërguar në ShBA gjatë epokës revolucionare të Kubës midis viteve 1960 dhe 1962.

Reklama

Alvarez përfundimisht iu bashkua fëmijëve të saj në ShBA, e vonuar nga problemet me dokumentet, raportoi Miami Herald. Familja u vendos në kryeqytetin e Luizianës, Baton Rouge. Por jeta vazhdoi të testonte besimin e saj – ajo humbi burrin dhe vajzën e saj të vetme nga kanceri.

Reklama

Angela Alvarez (Foto: Christopher Polk/Variety via Getty Images)

Megjithatë, ajo vazhdoi me kompozimin dhe këndimin e saj, kryesisht duke e ndarë punën e saj vetëm me njerëzit më të afërt.

Kjo ndryshoi kur ajo pranoi të merrte pjesë në një dokumentar të quajtur “Miss Angela”, i cili tregon historinë e rritjes së saj në Kubë dhe përgatitjen e saj për koncertin e saj të parë në Avalon.

Pasi fitoi çmimin “Artistja e re më e mirë” në Latin Grammy Awards të enjten, Alvarez inkurajoi të gjithë ëndërrimtarët që të mbanin të ndezura shpresat e tyre, ndërkohë që e gjithë salla u ngrit në këmbë për t’i dhënë një duartrokitje të zjarrtë.

Reklama
Reklama

“Ka njerëz që heqin dorë, por unë nuk u dorëzova – gjithmonë kam luftuar”, tha ajo gjatë fjalimit të saj, të cilin ia kushtoi Kubës, sipas Los Angeles Times. “Unë ju premtoj – nuk është kurrë vonë”, përfundoi ajo. /Telegrafi/