LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri sllovak jashtë rrezikut për jetë

Kryeministri sllovak jashtë rrezikut për jetë

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, është jashtë rrezikut për jetë por mbetet në qëndrim intensiv katër ditë pasi u qëllua nga një person i armatosur, ka njoftuar zëvendëskryeministri sllovak, Tomas Taraba.

“Edhe pse nuk është në rrezik për jetë, gjendja e tij mbetet serioze”, tha aleati më i ngushtë i Ficos, Ministri i Mbrojtjes, Robert Kalinak.

“Ne të gjithë ndihemi më të relaksuar tani”, shtoi Kalinak.

Ministri tha se Fico për momentin do të qëndrojë në spitalin e Banska Bystrica, pasi gjendja e tij serioze nuk e lejon të transferohet në spitalin e kryeqytetit, Bratislavë.

Ndryshe, Fico 59 vjeç, u qëllua me armë teksa ishte duke u përshëndetur me mbështetësit e tij pas një takimi të qeverisë në Handlova, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

Gjykata urdhëron paraburgimin për të dyshuarin për atentatin ndaj Robert Ficos
Lexo po ashtu Gjykata urdhëron paraburgimin për të dyshuarin për atentatin ndaj Robert Ficos

Siç raporton Ministri i Brendshëm i Sllovakisë, Matush Sutaj-Estok, “nëse një nga plumbat do të kishte shkuar vetëm disa centimetra më lart, do ta kishte goditur mëlçinë e kryeministrit”.

Fico deri më tani i është nënshtruar dy operimeve.

Ndërkohë, i armatosuri i dyshuar, i identifikuar si poeti Juraj Cintula, 71 vjeç, u akuzua për tentativë vrasjeje me paramendim dhe është dërguar në paraburgim.

Gjykata Speciale Penale e Sllovakisë ka urdhëruar ndalimin e tij pasi ka frikë se ai mund të ikë dhe të kryejë krime të tjera.

Bëhet e ditur se të shtënat ndaj Ficos ishin përpjekja e parë e madhe për vrasjen e një lideri politik evropian në më shumë se 20 vjet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Evropa
Kalo në kategori