Kosovë pa angazhim, pa ide dhe shumë e ngadalshme – pësojmë humbje nga Bjellorusia dhe EURO 2024 duket shumë larg

Kosova ka pësuar humbjen nga Bjellorusia me rezultat 2-1 në ndeshjen e vlefshme kualifikuese për Euro 2024.

Edhe pse ndeshja zhvillohej në terren neutral, Kosova nuk arriti ta marr fitore e parë, kundër një kombëtareje që nuk ishte asnjë pikë. Angazhimi mungoi, sikurse munguan edhe idetë për aksione, ndërsa skuadra në tërësi ishte e ngadalshme.

Rastin e parë në ndeshje e kishin bjellorusët  me Ebong, por goditja e tij u prit nga Aro Muric.

Kosova tentoi me Bersant Celinën dhe Donat Rushanin, por asnjëri nuk arritën të shënonin.

Në minutën e 23-të, Leart Paqarada lëshoi fushë, ndërsa në vend të tij u fut Ermal Krasniqi.

Kosova dy herë pretendoi penallti me Vedat Muriqin, pasi sulmuesi mbahej nga mbrojtësit bjellorus, por ashtu nuk mendoi gjyqtari.

Në minutën e 40-të Celina lëshon një predhe nga distanca, por topi devijohet dhe përfundon jashtë.

Në fund të ndeshjes provoi edhe Muslija, por pa sukses.

Kosova e nisi shumë mirë pjesën e dytë duke krijuar raste, ku më të mirin e kishte Muslija që rrezikoi nga 20 metra, por portieri vendas bëri pritje të shkëlqyer.

Zhvillohej minuta e 73-të e ndeshjes kur Hekuran Kryeziu ktheu një top prapa që shkoi në këmbët e Vladislav Morozov. Ky i fundit nuk e kishte të vështirë të shënonte pasi i vetëm me Aro Muric shënoi për 1-0.

Nuk vonoi shumë dhe pas dy minutash Bjellorusia gjen sërish golin.

Një mbrojtje naive e Dardanëve që lanë të vetëm Maks Ebong që shënoi për 2-0.

Dardanët edhe pse në disavantazh tentonin të krijonin diçka.

Kosova arriti të fitojë penallti në minutën e 87-të, ku Vedat Muriqi ishte i saktë nga pika e bardhë për 2-1.

Deri në fund më nuk kishte raste dhe Kosova mbetet pa fitore, ndërsa mori edhe humbjen e parë në këto eliminatore.

Kosova aktualisht gjendet në vendin e pestë me tri pikë. /Telegrafi/

Bernd Leno i bën një premtim të madh tifozëve të Arsenalit para ndeshjes Fulham – Man City

Jurgen Klopp mund të humbasë ceremoninë lamtumirëse në ‘Anfield’ nëse ndodh kjo gjë ndaj Aston Villës

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Për herë të parë në histori të Ligës Premier, gjyqtari i ndeshjes do të mbajë një videokamerë në kokë