LAJMI I FUNDIT:

Koreja e Veriut pretendon se “sateliti spiun” i saj ka fotografuar Shtëpinë e Bardhë, Pentagonin dhe aeroplanmbajtëset amerikane

Koreja e Veriut pretendon se “sateliti spiun” i saj ka fotografuar Shtëpinë e Bardhë, Pentagonin dhe aeroplanmbajtëset amerikane

Pas dekadash mbikëqyrjeje satelitore nga qeveritë dhe analistët e huaj, Koreja e Veriut ka dërguar satelitin e saj të parë spiun në një orbitë globale me një mesazh për botën: ne mund t’ju shikojmë gjithashtu.

Madje të martën, media shtetërore e Koresë së Veriut tha se udhëheqësi Kim Jong Un kishte shqyrtuar fotografitë satelitore spiune të Shtëpisë së Bardhë, Pentagonit dhe aeroplanmbajtësve të SHBA-së në bazën detare të Norfolk, përcjell Telegrafi.

Ata janë urdhëruar të qëllojnë: Imazhe të trupave të Kim Jong Un të grumbulluar në kufi, pas anulimit të marrëveshjes së paqes me Korenë e Jugut
Lexo po ashtu Ata janë urdhëruar të qëllojnë: Imazhe të trupave të Kim Jong Un të grumbulluar në kufi, pas anulimit të marrëveshjes së paqes me Korenë e Jugut

Ndryshe, Koreja e Veriut javën e kaluar lëshoi me sukses satelitin e saj të parë zbulues, për të cilin ka thënë se ishte projektuar për të monitoruar lëvizjet ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut.

Që atëherë, media shtetërore ka raportuar se sateliti ka fotografuar qytete dhe baza ushtarake në Korenë e Jugut, Guam dhe Itali, përveç Uashingtonit.

Megjithatë, deri më tani, Pheniani nuk ka publikuar asnjë imazh, duke i lënë analistët dhe qeveritë e huaja të debatojnë se sa i aftë është në të vërtetë sateliti i ri.

E Koreja e Jugut, e cila tha të martën se data e lëshimit më 30 nëntor për satelitin e saj të parë spiun në një raketë amerikane Falcon 9 do të vonohej për shkak të motit, ka thënë se aftësitë satelitore të Veriut nuk mund të verifikohen.

Ndërsa në Uashington, Pentagoni tha se sateliti i Koresë së Veriut hyri në orbitë, por nuk komentoi pretendimet e Phenianit për imazhet që kishte kapur.

Si jetojnë njerëzit që ikin nga Koreja e Veriut - rrëfimet e disa prej tyre për realitetin e ndryshëm nga ai që kanë jetuar më parë
Lexo po ashtu Si jetojnë njerëzit që ikin nga Koreja e Veriut - rrëfimet e disa prej tyre për realitetin e ndryshëm nga ai që kanë jetuar më parë

“Unë do të them se ka shumë imazhe të Pentagonit dhe Shtëpisë së Bardhë në internet”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Patrick Ryder.

Nuk ka asnjë arsye për të dyshuar se sateliti mund të shihte zona të mëdha ose anije luftarake që Koreja e Veriut pretendonte se mund të shihte, pasi edhe një aparat fotografik me rezolucion të mesëm mund t’i ofronte Phenianit atë aftësi, tha Dave Schmerler, një ekspert i imazheve satelitore në “James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS)”.

“Por se sa të dobishme janë ato imazhe varet nga ajo për çfarë duan t’i përdorin ato”, theksoi ai.

“Është një hap i madh për ta duke shkuar nga zero në diçka, por derisa të mund të shohim imazhet që ata po mbledhin, ne po spekulojmë për rastet e përdorimit të tij”, ka shtuar ai. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori