LAJMI I FUNDIT:

Konsumoni më shumë agrume, për një bel më të hollë

Konsumoni më shumë agrume, për një bel më të hollë
Reklama

Agrumet janë ndër frutat më të dashura për njerëzit, të cilat japin përfitime të shumta edhe te shëndeti.

Një hulumtim i botuar në gazetën kërkimore të fizioterapisë, i cili analizoi 13 studime nga e gjithë bota që përfshinin 921 njerëz, tregoi edhe një herë pse ia vlen të konsumoni agrume.


Studimet treguan se ngrënia e agrumeve ose ekstrakti i tyre mund të zvogëlojë ndjeshëm peshën e trupit.

Të dhënat e hulumtimit zbuluan se agrumet dhe ekstraktet e saj zvogëluan peshën e trupit me një mesatare prej 1.2 kilogram për person dhe pothuajse 2.5 centimetra të perimetrit të belit dhe ijëve.

Agrumet gjithashtu ulën indeksin e masës trupore te personat që morën pjesë në studim. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Shëndetësi
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Shëndetësi
A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Nutricion
Shkenca: Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

Shkenca: Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

Shëndetësi
Kalo në kategori