Viti 2017 ka qenë vit i ndryshimeve tek Kombëtarja e Shqipërisë në futboll.

‘Kuqezinjtë’ luajtën gjashtë ndeshje kualifikuese për kampionatin botëror ‘Rusia 2018’ si dhe tri ndeshje miqësore.

Viti 2017 nisi për Shqipërinë me Gianni De Biasin si trajner i cili hyri në vitin e pestë në krye të kuqezinjve.

Por pas tri humbjeve radhazi ndaj Italisë në kualifikime 2-0 si dhe ndaj Bosnjës e Luksemburgut me rezultat të njëjtë 2-1 filloi të kontestohej puna e De Biasit.

Ndeshja e fundit e italianit në krye të Kombëtares ishte ndeshja kualifikuese ndaj Izraelit ku Shqipëria triumfoi në udhëtim 0-3.

Pas kësaj ndeshje De Biasi konfirmoi largimin e tij nga trajneri i Shqipërisë.

Shumë emra të mëdhenj u përfolën për stolin e Kombëtares së Shqipërisë, nga Inzaghi tek Seedorf, por në fund Duka vendosi për Christian Panuccin.

Ish-mbrojtësi i Real Madridit e Romës ka drejtuar Kombëtaren në pesë sfida të këtij viti.

Panucci ishte në krye të Shqipërisë në katër sfida kualifikuese, ku morri fitore 2-0 ndaj Litenshtajnit dhe barazoi 1-1 në udhëtim te Maqedonia.

Ndërkohë humbjet ishin ndaj dy gjigantëve evropian Spanjës dhe Italisë.

Shqipëria u mposht nga Spanja më 6 tetor me rezultat 3-0 por në pjesën e dytë patën paraqitje të mirë.

Ndërkohë humbjen tjetër e bënë në ‘Loro Boriqi’, me rezultat minimal 0-1 nga Italia.

Kësisoj Kombëtarja shqiptare i përfundoi kualifikimet për kampionatin botëror ‘Rusia 2018’ me mjaft sukses duke marrë parasysh kundërshtarët e vështirë.

Shqipëria i mbylli këto kualifikime me katër fitore një barazim dhe pesë humbje duke marrë 13 pikë dhe duke zënë pozitën e tretë në tabelë.

E ndeshja e fundit për këtë vit e Kombëtares shqiptare ishte ndeshja miqësore ndaj Turqisë e zhvilluar në Antalya.

Edhe pse nuk ishin favorit, Shqipëria i dha leksion turqve duke i mposhtur me rezultat 3-2.

Armando Sadiku me dy gola dhe Eros Grezda me një tjetër kontribuuan në këtë fitore të shqiptarëve ndërsa Odise Roshi bëri dy asistime.

Kombëtarja shqiptare e mbylli vitin 2017 me tri fitore, një barazim dhe pesë disfata. /Telegrafi/