Forcat amerikane kanë vrarë një zyrtar të ISIS-it të kërkuar për kontrabandë armësh në Sirinë verilindore.

Reklama

Operacioni dërgoi në vrasjen e Rakkan Wahid al-Shammri, i cili lehtësonte lëvizjen e paligjshme të armëve dhe luftëtarëve për të mbështetur qëllimet e tmerrshme të grupit terrorist, sipas CENTCOM.

Forcat amerikane plagosën gjithashtu një nga bashkëpunëtorët e al-Shammrit dhe arrestuan dy të tjerë, raporton nypost.

Bastisja ishte ndër më të mëdhatë që SHBA ka kryer në Siri që nga misioni që vrau liderin e atëhershëm të ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi në vitin 2019. Ndryshe nga sulmet ajrore, bastisjet përfshijnë çizmet amerikane në terren në territorin armiqësor.

Reklama

Asnjë trup apo civil nuk u plagos në operacionin, i cili u zhvillua jashtë fshatit Qamishli pranë kufirit të Sirisë me Turqinë. Asnjë pajisje amerikane nuk u humb apo u dëmtua, sipas CENTCOM, e cila mbikëqyr operacionet ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme nga selia e saj në Florida.

Reklama

Shtetet e Bashkuara kanë ndjekur disa zyrtarë të ISIS-it këtë vit, duke përfshirë edhe një sulm në muajin shkurt në Sirinë veriperëndimore, gjatë të cilit lideri i atëhershëm i ISIS-it, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi vrau veten me eksploziv.

Në korrik, një sulm me dron amerikan vrau, Maher al-Agal, i cili në atë kohë ishte udhëheqësi i ISIS në Siri. /Telegrafi/