LAJMI I FUNDIT:

Klubet e Premier Ligës pajtohet që ta sfidojnë FIFA-n, pritet t’i inkuadrojnë në ndeshje lojtarët e ‘ndaluar’ nga Amerika e Jugut

Klubet e Premier Ligës pajtohet që ta sfidojnë FIFA-n, pritet t’i inkuadrojnë në ndeshje lojtarët e ‘ndaluar’ nga Amerika e Jugut

Klubet e Ligës Premier thuhet se kanë rënë dakord të luajnë me lojtarët e tyre nga Amerika e Jugut, edhe pse kombëtaret e tyre bënë kërkesë në FIFA dhe atyre iu ndalua të paraqiten në ndeshjet e fundjavës.

Janë 11 lojtarë që do të pezullohen nga ndeshjet këtë fundjavë nga FIFA, pasi klubet i penguan lojtarët të luajnë ndeshjet ndërkombëtare në vendet e listës së kuqe shkaku i COVID-19.


Pas bisedimeve me FIFA-n, asnjë zgjidhje nuk është gjetur me 24 orë deri në fillimin e ndeshjeve të fundjavës.

Por, pretendohet se klubet e nivelit të lartë kanë rënë dakord të sfidojnë FIFA-n dhe t’i luajnë ato ndeshje me lojtarët e tyre nga Amerika e Jugut.

Lojtarët brazilianë nuk do të lejohen të luajnë në ndeshjet e fundjavës në Ligën Premier
Lexo po ashtu Lojtarët brazilianë nuk do të lejohen të luajnë në ndeshjet e fundjavës në Ligën Premier

Liverpool, Manchester City dhe Chelsea do të ishin më të goditurat pas reagimit të ashpër të kombeve të Amerikës së Jugut që u përpoqën të hakmerreshin kur klubet e angleze bllokuan yjet e tyre për ndeshjet me kombëtaren.

Si rezultat, FIFA kërkoi një kufizim ‘pesë-ditor’ për ata që ishin përfshirë, i cili do të përfshinte treshen braziliane të Liverpoolit, Alisson, Fabinho dhe Roberto Firmino, Raphinha të Leeds United, Ederson dhe Gabriel Jesus të Manchester City, Thiago Silva të Chelsea dhe Fred të Manchester United.

Tre lojtarët e tjerë të prekur ishin sulmuesi i Wolves, Raul Jimenez i Meksikës, sulmuesi i Paraguai dhe Newcastle, Miguel Almiron dhe Francisco Sierralta i Watford, nga Kili.

Jimenez u lirua për të luajtur për Wolves kundër Watford pasi FA Meksikane tërhoqi ankesën e tyre.

Jo vetëm që disa prej atyre lojtarëve do të humbasin ndeshjet e fundjavës në Premier League, ata gjithashtu do të parandalohen të luajnë në Ligën e Kampionëve në mesjavë.

Por, sipas The Sun, klubet e Ligës Premier kanë rënë dakord që ata nuk do të bëjnë asnjë ankesë nëse rivalët e tyre paraqesin ata lojtarë që duhet të ndalohen.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Liga e Kampionëve
Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

La Liga
Përplasje mes dy futbollistëve në fushë te Real Madridi, Valverde e ofendon rëndë Brahim Diazin

Përplasje mes dy futbollistëve në fushë te Real Madridi, Valverde e ofendon rëndë Brahim Diazin

La Liga
Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Bundesliga

"Nuk kam edhe shumë jetë" - basketbollisti amerikan në gjendje të rëndë, tregon mënyrën se si mund të shpëtojë

NBA
“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

Serie A
Kalo në kategori