LAJMI I FUNDIT:

Lojtarët brazilianë nuk do të lejohen të luajnë në ndeshjet e fundjavës në Ligën Premier

Lojtarët brazilianë nuk do të lejohen të luajnë në ndeshjet e fundjavës në Ligën Premier

Në Ligën Premier do të mungojnë tetë lojtarë që duhej të luanin për Brazilin gjatë pushimit ndërkombëtar, por u ndaluan për shkak të rregullave të Covid.

Reklama

Brazili me siguri ka pasur një javë dramatike ndërkombëtare, edhe para se të luajë ndeshjen e tretë të enjten në mbrëmje, me ndeshjen e tyre me Argjentinën që u ndërpre pas vetëm shtatë minutash.

Kjo ishte për shkak të faktit se katër lojtarë nga Liga Premier nuk u vendosën në karantinë për 14 ditë para se të hynin në vend, por policia nuk i ndaloi ata derisa nisi ndeshja.

Brazili kërcënon me largim katër lojtarë të Argjentinës – ndërpritet ndeshja
Lexo po ashtu Brazili kërcënon me largim katër lojtarë të Argjentinës – ndërpritet ndeshja

Edhe para kësaj, kualifikimet e Kupës së Botës në Brazil ishin ndërprerë për shkak të faktit se klubet angleze kishin ndaluar lojtarët e tyre të udhëtonin për t’u takuar me skuadrën, për shkak të rregullave të Covid-19 që do të thoshte që ata të karantinoheshin kur të ktheheshin.

Selecao tani i ka kërkuar FIFA-s që të vendosë një ndalim pesë ditor për tetë lojtarët që do të ishin me ta këtë javë, që do të thotë se Alisson, Roberto Firmino, Fabinho, Ederson, Gabriel Jesus, Thiago Silva, Fred dhe Raphinha të gjithë do ta humbasin ndeshjet këtë fundjavë.

Sidoqoftë, Everton nuk do të jetë pa Richarlisonin, pasi emri i sulmuesit nuk u përfshi në listën që FA Braziliane i dorëzoi organit drejtues botëror.

Kjo ka të ngjarë të jetë për shkak të faktit se Evertoni e lejoi sulmuesin të takohej me bashkatdhetarin e tij për Lojërat Olimpike të verës, me ekipin që fitoi medaljen e artë.

24-vjeçari gjithashtu luajti në Copa America gjatë verës, ku përfunduan nën-kampionë pas Argjentinës, me Lionel Messin që fitoi trofeun e parë ndërkombëtar. /Telegrafi/