Klubet e Ligës Premier thuhet se janë “të zemëruara” me ligën për shitjen e Newcastle United dhe kanë kërkuar një takim urgjent për javën e ardhshme.

Marrja e Newcastle nga Arabia Saudite ka qenë në diskutime për disa vjet, por ishte refuzuar më parë nga liga.

Të mërkurën u fol se mund të rifillonte, pasi Arabia Saudite dhe Katari arritën një marrëveshje mbi transmetimin e ndeshjeve në beIN Sport, dhe të enjten u konfirmua marrëveshja nga Fondi Saudit i Investimeve Publike për të blerë klubin nga Mike Ashley.

Lista me lojtarët që Newcastle synon t’i transferojë – në mesin e tyre edhe top yje Lista me lojtarët që Newcastle synon t’i transferojë – në mesin e tyre edhe top yje

Shpejtësia e marrëveshjes dhe mungesa e komunikimit që lejohej të ndodhte, ka zemëruar 19 skuadrat e tjera në nivelin më të lartë të Anglisë.

Sipas Guardian, klubet duan një takim javën e ardhshme për të diskutuar se çfarë ndryshoi për të lejuar papritur marrëveshjen dhe pse atyre nuk iu tha asgjë për këtë.

Takimi nuk është një përpjekje për të ndaluar marrëveshjen, pasi është shumë vonë, por në mënyrë që klubet të nxjerrin ndjenjat e tyre dhe të arrijnë në fund të procesit.

Mbappe u përgjigj në mënyrë qesharake pasi Antoine Griezmann e transferoi atë për Newcastlen në ‘Football Manager’ Mbappe u përgjigj në mënyrë qesharake pasi Antoine Griezmann e transferoi atë për Newcastlen në ‘Football Manager’

Në takimin e fundit të ligës dy javë më parë, marrëveshja nuk ishte në rendin e ditës dhe vetëm javën e kaluar një gjykatë e apelit të konkurrencës tha javën e kaluar se procedurat e arbitrazhit në lidhje me këtë çështje do të fillonin në janar.

Zyrtari i ligës, Adam Lewis, kishte shpjeguar në CAT se marrëveshja mund të përfundonte nëse vendoset se “Mbretëria e Arabisë Saudite nuk është udhëheqëse” e klubit.

Natyrisht që atëherë pronarët e rinj ka arritur të bindin ligën që nuk është kështu, pavarësisht se mbikëqyret nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman.

Icardi, transferimi i parë i Newcastle United? Icardi, transferimi i parë i Newcastle United?

Ka pasur pyetje nga shumë, veçanërisht grupet e të drejtave të njeriut, mbi pronarët e rinj të Newcastle dhe dëmtimi i mundshëm i reputacionit të ligës mendohet të jetë një temë tjetër që ka zemëruar disa klube.

Sidoqoftë, në fushë, një miliarder i ri ka të ngjarë të nënkuptojë transferime të majme dhe paga të larta në ligë dhe padyshim që kjo do të shqetësojë disa nga klubet në Ligën Premier.

Djaloshi nga Kosova që bën tifo për Newcastlen që tani është klubi më i pasur në botë: Duam Leo Messin, nëse jo ai të vije Harry Kane Djaloshi nga Kosova që bën tifo për Newcastlen që tani është klubi më i pasur në botë: Duam Leo Messin, nëse jo ai të vije Harry Kane

Magpies tashmë janë lidhur me një sër transferimesh në ditët e fundit, me klubin që thuhet se i është lejuar të shpenzojë deri në 200 milionë funte në janar pa thyer rregullat e fair -play financiar.

Një person tjetër i cili ka të ngjarë të jetë aq i mërzitur nga blerja sa klubet rivale të Newcastle është trajneri aktual Steve Bruce, me 60-vjeçarin që pritet të shkarkohet nga klubi, potencialisht para se të drejtojë ndeshjen e tij të 1000-të kundër Tottenham Hotspurit fundjavën e ardhshme. /Telegrafi/