LAJMI I FUNDIT:

Kjo është një supervetura zvicerane Picasso 660 LMS, do të prodhohen vetëm 21 kopje

Kjo është një supervetura zvicerane Picasso 660 LMS, do të prodhohen vetëm 21 kopje

Kompania zvicerane Picasso Automotive ka përmbushur premtimin e saj dhe ka prezantuar modelin e parë të prodhimit.

Reklama

Është Picasso 660 LMS, një version prodhimi i prototipit PS-01, i cili debutoi në një ngjarje private në Monako dhe tani është i disponueshëm për porosi.

Picasso 660 LMS u projektua dhe u zhvillua “nga e para” nga kompania zvicerane Picasso Automotive në fabrikën e saj në San Vittore. Vetura mori një platformë ultra të lehtë të bërë nga një përzierje e fibrave të karbonit dhe aluminit. Shasia monokoke është gjithashtu e bërë nga fibër karboni, dhe trupi është i montuar “pjesë-pjesë”. Anët e trupit janë paneli më i gjatë i karbonit i krijuar ndonjëherë për një makinë. Rezultati i këtyre zgjidhjeve është një peshë e makinës prej vetëm 980 kg.

Dëshira e Picassos është që interieri të jetë komod dhe efikas për përdorim të përditshëm, por edhe në pistë. Shumë detaje janë frymëzuar nga makinat e garave, duke përfshirë rripat e sigurimit me gjashtë pika, një kontrollues rrotullues për ABS adaptiv dhe kontrollin e tërheqjes, si dhe një timon karboni të veshur me Alcantara.

Picasso 660 LMS fuqizohet nga një motor V6 3.0-litërsh me turbo dyfishtë të dorëzuar nga kompania italiane Autotechnica Motori. Motori me gjashtë cilindra është zhvilluar sipas specifikimeve të Picasso dhe zhvillon 660 kuaj/fuqi dhe 720 Nm çift rrotullues. Kjo është hera e parë që një motor i tillë përdoret për një makinë legale për rrugë, sepse “mjedisi natyror” i tij është në fakt një pistë. Fuqia e motorit transmetohet në rrotat e pasme nëpërmjet një transmetimi sekuencial me gjashtë shpejtësi nga Sadev.

Vetura ka kaluar shumë kohë në tunelin e ajrit, kështu që është shumë aerodinamike falë formës së trupit, ndarësit të madh përpara, krahut të rregullueshëm të pasmë, dyshemesë së sheshtë dhe difuzorit masiv. Kjo veturë krijon një forcë maksimumi 960 kg në një shpejtësi prej 315 km/h. Picasso zgjodhi rrotat e përparme 19 inç dhe 20 inç të pasme me goma Pirelli P Zero Trofeo R. Ndalimi sigurohet nga kalibrat e frenave Brembo me gjashtë cilindra përpara dhe katër cilindra në pjesën e pasme.

Picasso do të prodhojë vetëm 21 kopje të modelit 660 LMS, çmimi fillestar i të cilit do të jetë 820 mijë euro. Porositë tashmë janë duke u pranuar dhe dërgesat priten në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
Italiani voziti një kamion në dy rrota dhe vendosi një rekord Guinness

Italiani voziti një kamion në dy rrota dhe vendosi një rekord Guinness

Auto
Varianti i ri i F-150 Lightning

Varianti i ri i F-150 Lightning "Flash" vjen me një rreze 514 kilometra, vjen gjithashtu i pajisur me pompë nxehtësie për të ruajtur baterinë gjatë dimrit

Auto
Pas emrit Scatenato është një numër i kufizuar Urus i firmosur nga ABT

Pas emrit Scatenato është një numër i kufizuar Urus i firmosur nga ABT

Tunning
Pamjet e fundit të shpërndara në internet na tregojnë brendësinë e kamionçinës Cybertruck

Pamjet e fundit të shpërndara në internet na tregojnë brendësinë e kamionçinës Cybertruck

Auto
Kalo në kategori