LAJMI I FUNDIT:

Kinezët censuruan gjashtë skena të LGBT-së në filmin “Rhapsody Bohemian”

Kinezët censuruan gjashtë skena të LGBT-së në filmin “Rhapsody Bohemian”

Më shumë se dy minuta me përmbajtje të LGBT-së janë hequr nga filmi bendin legjendar të rokut, “Bohemian Rhapsody” në Kinë, duke përfshirë skena të njerëzve që thonë edhe fjalën “homoseksual”.

Reklama

Premiera e këtij filmi të vlerësuar me çmime u dha më 22 mars në Kinë. Filmi përshkruan jetën dhe karrierën e frontmenit të bendit, Queen, Freddie Mercury, një ikonë e LGBT-së që ka vdekur nga AIDS në moshën 45 vjeçare.

Gjegjësisht, në vitin 2016, kinezët ndaluan shfaqjen e sjelljeve abnormale seksuale, duke përfshirë marrëdhëniet homoseksuale dhe lesbike në televizion dhe në internet.

Për shkak të kësaj, disa anëtarë të komunitetit LGBT shfaqjen e filmit “Rhapsody Bohemian” në Kinë si një fitore për komunitetin e tyre.

Skena e parë që u censurua është plani i afërt i lëvdatave të Freddiet.

Një tjetër skenë që është censuruar është një puthje mes dy burrave. Paul Prenter, i cili ishte menaxheri i tij nga viti 1977 deri në vitin 1986, në një skenë, puthi Freddien, por jo në versionin kinez të filmit.

Skena në të cilën Mercury përballet me seksualitetin e tij gjithashtu është fshirë. Pasi këngëtari thotë, “Unë mendoj se jam biseksual”, iu përgjigj Maria, “Jo Freddie, je homoseksual”. Në versionin kinez, kjo skenë është hequr.

Fjala homoseksual gjithashtu është hequr. Kur bateristi i Queens, Roger Taylor, i luajtur nga Ben Hardy, komenton stilin e ri të flokëve të Mercuryt, thotë se është pak homoseksual në versionin kinez, ai tregohet vetëm si një pikëpamje skeptike.

Skena kur Mercury takon partnerin e tij, Jim. Kjo është censuruar dhe madje edhe puthjen e tyre. I gjithë skena për këngën “I Want To Be Free” u fshi, sepse Freddie ishte veshur me rrobat femërore.

Megjithëse kinezët janë përpjekur të heqin disa pjesë për seksualitetin e këngëtarit, kinezët tashmë kanë mësuar se Mercury ishte homoseksual. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

MC Kresha licensohet si trajner i futbollit

Magazina
Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Transformimi drastik i Albatrit Muqiqi - këngëtari tregon se si ia arriti dhe a është rritur xhelozia e bashkëshortes së tij

Magazina
Taynës ia hedhin reçipetat në skenë gjatë një koncerti në Gjermani

Taynës ia hedhin reçipetat në skenë gjatë një koncerti në Gjermani

Magazina
Kristi Aliaj komenton marrëdhënien e Luizit dhe Kiarës: Pasioni i çiftit po zbehet, e kam vënë re

Kristi Aliaj komenton marrëdhënien e Luizit dhe Kiarës: Pasioni i çiftit po zbehet, e kam vënë re

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Kalo në kategori