LAJMI I FUNDIT:

Këtë gabim e bëjmë kur shtojnë hudhër në gjellë: Kjo e bën atë të hidhur dhe të vështirë për t’u tretur

Këtë gabim e bëjmë kur shtojnë hudhër në gjellë: Kjo e bën atë të hidhur dhe të vështirë për t’u tretur

Hudhra është përdorur prej shekujsh për të përgatitur pjata të ndryshme dhe është e shëndetshme sepse ka një përmbajtje të lartë të antioksidantëve

Reklama

Gjithashtu ka veti të fuqishme antivirale, antibakteriale dhe anti-inflamatore.

Ajo që e bën këtë artikull kaq të shëndetshëm është përmbajtja e mineraleve dhe vitaminave.

Hudhra është një artikulli i fuqishëm i cili posedon cilësi shëruese, por vetëm nëse përpunohet termikisht në mënyrën e duhur.

Nëse përgatisni gjellë me hudhër, patjetër duhet t’u përmbaheni disa rregullave në mënyrë që të ruani shijen dhe të gjithë përbërësit e dobishëm, shkruan “Mirror”, përcjell Telegrafi.

Rregull themelor që duhet ta keni gjithmonë në mendje është që hudhra shtohet pak pra se të përfundojë zierja që të mos digjet dhe të mos bëhet e hidhur dhe që nga momenti kur e qëroni, e grimconi dhe e shtypni deri në hedhjen në gjellë duhet të kalojnë 10 minuta.

Ndryshimi i thjeshtë i teknikës së zierjes do t’ju ndihmojë të ruani materiet e dobishme.

profimedia

Nutricionistët thonë që hudhrën duhet ta shtypni, ta imtësoni apo ta grini dhe ta mbani më larg nxehtësisë rreth 10 minuta.

Gjatë kësaj kohe krijohet sasia maksimale e alicinës, e cila mbetet e paprekur gjatë gatimit dhe që është lëndë ushqyese më e rëndësishme e hudhrës. Pas kësaj mund ta përdorni për tiganisje ose pjekje.

E vetmja gjellë ku duhet të vendosni hudhrën në fillim të gatimit është spinaqi. Por edhe atëherë hudhrën nuk guxoni ta vendosni në vaj të nxehtë, sepse do të digjet shumë shpejt. Kështu bëhet e hidhur dhe e vështirë për t’u tretur.

Temperatura mbahet në nivele të larta për një kohë të gjatë në një tigan me fund më të trashë, kështu që kur shtoni hudhër në pjatë, hiqeni tiganin nga soba sapo hudhra të marrë një ngjyrë të artë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Pijet që duhen shmangur nëse vuani nga shtypja e lartë e gjakut

Pijet që duhen shmangur nëse vuani nga shtypja e lartë e gjakut

Shëndetësi
10 mënyra të shpejta për ta shëruar fytin e sëmurë

10 mënyra të shpejta për ta shëruar fytin e sëmurë

Shëndetësi Lajme
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Kalo në kategori