LAJMI I FUNDIT:

Katërmbëdhjetë aktorët që u shkarkuan drejtpërsëdrejti nga filmat që po xhironin, dhe u zëvendësuan nga aktorë të tjerë (Foto)

Katërmbëdhjetë aktorët që u shkarkuan drejtpërsëdrejti nga filmat që po xhironin, dhe u zëvendësuan nga aktorë të tjerë (Foto)

Përgatitja e një filmi është një proces i komplikuar në të cilin gjithçka duhet të jetë e përsosur.

Pra, kur rrjedha e qetë e gjërave shkelet nga vetë aktorët, drejtorët dhe prodhuesit ndonjëherë e gjejnë më të lehtë për ta zhdukur fajtorin krejt – edhe nëse ai ose ajo është një mega yll.

Tetëmbëdhjetë seritë më të mirë televizive sipas audiencës, por jo edhe sipas kritikëve të filmit (Foto)
Lexo po ashtu Tetëmbëdhjetë seritë më të mirë televizive sipas audiencës, por jo edhe sipas kritikëve të filmit (Foto)

Bright Side publikoi një listë me 14 tregime për rastet e aktorëve të mirënjohur që rezultuan në shkarkimin e tyre gjatë xhirimeve, transmeton Telegrafi.

Si bonus, ju do të gjeni se cili yll ndërkombëtar u shkarkua nga një film, vetëm që të kthehet apologjikisht!

Natalie Portman – Claire Danes

Natalie Portman u miratua për rolin në “Romeo dhe Xhuljeta”, dhe ajo duhej të luante së bashku me Leonardo DiCaprion. Por pas fillimit të xhirimeve, regjisorët zbuluan se çehreja e aktores 14-vjeçare e bëri atë të duket si një vajzë e vogël pranë Leos 21-vjeçar. Sipas vetë Portman, kjo bëri që disa prej skenave të keqtrajtimit të fëmijëve të hiqen. Në fund, Natalie duhej të shkarkohej dhe të zëvendësohet nga Claire Danes.

Robert Downey Jr. – George Clooney

Një nga rolet kryesore në gravitetin e filmit i është dhënë Robert Downey Jr, i paimagjinueshëm, i famshëm për improvizimet e tij para kamerës. Por disa ditë në xhirim, u bë e qartë se aktori nuk ishte i përshtatshëm për të luajtur karakterin. Sipas fjalëve të regjisorit Alfonso Cuaron, “Robert është jashtëzakonisht i talentuar, por aspektet teknologjike të filmit paraqesin një pengesë të madhe për stilin e tij të filmimit”. Pra Downey Jr u zëvendësua nga George Clooney.

Megan Fox – Rosie Huntington-Whiteley

Gjatë filmimit të “Transformers: Dark of the Moon”, Megan Fox dhe regjisori Michael Bay, kishin një dialog të gjatë. Dhe të gjitha sepse Bay kërkoi që Fox të marrë një rol kyç dhe të fitojë 7-9 milionë funte për rolin. Në përgjigje, aktorja e krahasoi Gjirin me Hitlerin dhe e quajti atë “personin më i tmerrshëm për të punuar!” Si rezultat i kësaj, Megan u shkarkua menjëherë, dhe Rosie Huntington-Whiteley mori pjesën e saj.

Nicole Kidman – Jodie Foster

Nicole Kidman kaloi 18 ditë në xhirimet e “Panic Room” duke luajtur rolin e nënës, por gjithçka erdhi në asgjë. Aktorja duhej të jepte dorëheqjen nga filmi për shkak të komplikimeve me dëmtim të gjurit që vuajti ndërsa më pas u shkarkua! Në fund, Jodie Foster mori pjesën.

Ryan Gosling – Mark Wahlberg

Ryan Gosling nuk u shkarkua nga filmi – ai duhej të jepte dorëheqjen për rolin e tij një ditë para fillimit të filmimit. Megjithatë, kjo ende e bën atë një kandidat të denjë për përpilimin tonë. Aktori me dashje shtoi peshë në prag të xhirimeve të “The Bones Lovely” sepse ai kishte idenë e tij se çfarë duhet të dukej karakteri i tij. Regjisori, Peter Jackson, nuk e vlerësoi qasjen krijuese të Gosling dhe porositi aktorin të paketohet. Më pas, Mark Wahlberg u nënshkrua për rolin.

Samantha Morton – Scarlett Johansson

Në këtë rast, drejtori nuk ndihej i kënaqur me aktoren por me zërin e saj. Fillimisht, sistemi operativ në filmin e saj kishte për qëllim të jetë portretizuar nga Samantha Morton. Por gjatë post-prodhimit, Spike Jonze papritmas kuptoi se zëri i saj nuk ishte i llojit që karakteri i Joaquin Phoenix mund të kishte dashur. Si rezultat, drejtori ftoi Scarlett Johansson për të reduktuar kompjuterin. Gjithçka që mbeti nga Samantha ishte emri i saj në sistemin operativ.

Richard Gere – Perry King

Drama “The Lord of Flatbush (1974)” do të ishte bërë filmi debutues për 25-vjeçarin Richard Gere, nëse nuk është për sjelljen e tij në grup. Vetëm pak ditë pas fillimit të filmimit, aktori i ri arriti të grindet me gjysmën e ekuipazhit dhe të marrë pjesë në debate me shumicën e aktorëve. Rasti i fundit, ishte momenti kur ai kishte përballje me Sylvester Stallone mbi një çështje të vogël (Gere hodhi një pjesë veçanërisht të yndyrshme të pulave në pantallonat e Stallones, me sa duket me qëllim). Pas kësaj, mega ylli i ardhshëm iu tregua dera, dhe roli udhëheqës shkoi te Perry King.

James Remar – Michael Biehn

Gjatë filmimit të “Aliens”, James Cameron papritmas gjuajti James Remar dhe e zëvendësoi atë me Michael Biehn. Arsyeja zyrtare e dhënë ishte “dallimi krijues”. Shumë vite më vonë, vetë Remar zbuloi se, në atë kohë, ai u arrestua për posedimin e drogës dhe kjo e detyroi Cameron të kërkojë një zëvendësim.

James Purefoy – Hugo Weaving

James Purefoy kaloi gjashtë javë me maskën e Guy Fawkes gjatë filmimit të pestë për filmin “Vendetta”. Megjithatë, vëllezërit (pastaj) Wachowski vendosën që zëri i tij nuk ishte mjaft kërcënues, dhe ata filluan të kërkonin një zëvendësim. Ata kontaktuan Hugo Weaving (me të cilin ata do të punonin në filmin “The Matrix”) dhe Purefoy mbeti jashtë loje.

Stuart Townsend – Viggo Mortensen

Katër ditë në xhirimet e filmit “Knocked Up “, Peter Jackson kuptoi se Stuart Townsend dukej shumë i ri si Aragorn. Kështu që ai u nda me aktorët dhe i dha rolin Viggo Mortensen, i cili më vonë u bë i famshëm në botë për këtë rol.

Anne Hathaway – Katherine Heigl

Në fillim, roli kryesor në filmin Knocked Up iu ofrua Anne Hathawayt. Por, sapo filluan xhirimet, aktorja mësoi se filmi përfshinte një skenë lindjeje. Anne vendosi që ajo nuk donte të përfshihej, grinded me regjisorin, dhe rrjedhimisht, roli i saj shkoi te Katherine Heigl.

Jean-Claude Van Damme – Kevin Peter Hall

Kur Van Damme ishte 27 vjeç, ai pranoi të luante rolin e Predatorit në filmin “Eponymous 1987”, në të cilin gjithashtu luajti Arnold Schwarzenegger. Por dy ditë pas fillimit të xhirimeve, “Muskujt nga Brukseli” u larguan nga projekti. Ai e bëri këtë, sepse ai e urrente idenë e shpenzimit të shumë ditëve në një kostum mbytës, duke luajtur një karakter pa linja, fytyra e të cilit duhej të mbetej fshehur pas një maskë për tërë filmin. Prodhuesit ishin mjaft të kënaqur me këtë vendim, sepse doli se Predatori i Van Damit dukej shumë i shkurtër dhe i dobët pranë Schwarzenegger, duke humbur kështu efektin e frikësimit. Përveç kësaj, Jean-Claude kishte rrahur një statist në grup. Në fund, roli i Predatorit shkoi për Kevin Peter Hall.

Kevin Spacey – Christopher Plummer

Kevin Spacey u bë një nga të famshmit e parë të Hollywoodit që do të akuzohej në skandalin seksual në vazhdim. Kjo rezultoi negativisht në “Netflix”, duke e shkarkuar atë nga seriali i “Cards Home”, në të cilën aktori luajti rolin udhëheqës. Regjisori Ridley Scott gjithashtu vendosi të shkarkonte yllin e ndotur, duke prerë të gjitha skenat nga filmi i tij i ri, “All the Money in the World”. Meqenëse filmi është planifikuar të dalë më 22 dhjetor, ato skena janë duke u rikthyer në një ritëm të furishëm me një tjetër aktor: Christopher Plummer.

Eric Stoltz – Michael J. Fox

Për pesë javë të tëra, Eric Stoltz luajti rolin e Marty McFly në xhirimet me aktorët e tjerë. Por, sipas regjisorit, Robert Zemeckis, performanca e Stoltz nuk kishte diçka të veçantë për ta bërë karakterin vërtet të këndshëm dhe të paharrueshëm. Roli më në fund iu dorëzua Michael J. Fox dhe prodhuesi Steven Spielberg menjëherë miratoi zgjedhjen e re. Studio duhej të hiqte materialin nga e para, por, si ne të gjithë do të pajtoheni, rezultati ishte i vlefshëm!

Bonus: Christian Bale u zëvendësua së pari me Leonardo DiCaprio dhe më pas kërkoi që të kthehej.

Në vitin 2000, prodhuesit e “American Psycho” miratuan një aktor pak të njohur për rolin kryesor. Por projekti papritmas tërhoqi vëmendjen e Leonardo DiCaprios, dhe vendosën menjëherë së bashku me regjisorin Mary Harron, i cili mbrojti zgjedhjen fillestare. Megjithatë, fansat e DiCaprios bindën aktorin se përfshirja e tij në film do të prishë imazhin romantik që ai fitoi pas ”Titanikut”. Në fund, të dy: Christian Bale dhe Mary Harron u kthyen në kastin e aktorëve. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Erjona Sulejmani, ish-bashkëshortja e Blerim Xhemajlit bën bujë në mediet e huaja me paraqitjen e saj në Euro 2024

Erjona Sulejmani, ish-bashkëshortja e Blerim Xhemajlit bën bujë në mediet e huaja me paraqitjen e saj në Euro 2024

Magazina
Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Influencerja thotë se Ronaldo është personazhi i famshëm më i keq që ka takuar, futbollisti i kishte folur tërë natën vetëm për një çështje

Magazina
Mediumi kroat: Portieri i Shqipërisë është hit në Instagram dhe kuptohet pse

Mediumi kroat: Portieri i Shqipërisë është hit në Instagram dhe kuptohet pse

Magazina
Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Tifozja kroate, Ivana Knoll kapet keq me prezantuesen gjermane: Po të dukesha si ty, do të vishja gjithmonë rroba dimri

Magazina
Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e quajnë të shëndoshë

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e quajnë të shëndoshë

Magazina

"Mos u gëzoni herët", Ivana Knoll thumbon tifozët pas ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Magazina
Kalo në kategori