LAJMI I FUNDIT:

Kanye West paditet nga një fotografe për përdorimin pa leje të fotos së Gabriella Karefa-Johnson

Kanye West paditet nga një fotografe për përdorimin pa leje të fotos së Gabriella Karefa-Johnson

Kanye West e ka gjetur veten në telashe ligjore pasi ndau një foto të një redaktoreje të “Vogue” për ta tallur atë.

Reklama

Reperi 46-vjeçar është paditur nga fotografja Michaela Efford, e cila thotë se West ka përdorur një foto të sajën pa paguar ose pa marrë leje për ta përdorur atë, sipas dokumenteve ligjore të siguruara nga TMZ.

Ajo kishte shkrepur një foto të shkrimtares së modës dhe redaktores së “Vogue”, Gabriella Karefa-Johnson, të cilën

West e ndau në Instagramin e tij për të tallur veshjen e saj.

Tirada e mediave sociale me sa duket u shkaktua nga Karefa-Johnson duke kritikuar West për veshjen e modeleve – dhe vete – me një bluzë ku lexohej “White Lives Matter”.

Në atë kohë, ajo e përshkroi këmishën dhe shfaqjen në të cilën ajo u shfaq si ‘sjellje e pambrojtur’ në Instagram.

Ajo më vonë pranoi se reperi mund të kishte synuar që këmisha dhe sfilata e tij të ishin një akt i shtypjes së butonave të frymëzuar nga Marcel Duchamp, por ajo nuk e gjeti atë aspak të suksesshme.

Të gjitha lajmet nga Kanye West
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Kanye West

Kritika nuk i pëlqeu West dhe ai u përpoq të tallej me pamjen e Karefa-Johnson, sensin e modës dhe madje edhe kredencialet e saj profesionale.

Reperi “Monster” shoqëroi postimin me një foto në të shkrimtarit që Efford dyshohet se mban të drejtën e autorit.

Në dosjen e saj, ajo shkroi se e bëri foton e Karefa-Johnson në shtator të vitit 2022, dhe West e postoi atë vetëm rreth një javë më vonë.

Ndër ankesat e Efford në dosjen e saj është se postimi i West në Instagram e bëri të vështirë për të që të tregtonte ose licenconte foton e Karefa-Johnson.

Ajo kërkon një shumë të pacaktuar akoma për dëmshpërblim. /Telegrafi/